ჩერნიგოვის რეგიონულმა საბჭომ მოუწოდა ცენტრალურ ხელისუფლებას აკრძალოს უმე
ჩერნიგოვის დეპუტატებმა განაცხადეს, რომ უმე "იკავებს წამყვან პოზიციას რუსეთის ფედერაციის აგრესიის ინსტრუმენტებს შორის", მათ შორის იმიტომ, რომ "ხელს უშლის უკრაინელი მართლმადიდებლების გაერთიანებას".
2023 წლის 6 ივნისს, ჩერნიგოვის საოლქო საბჭოს სხდომაზე, დეპუტატებმა მხარი დაუჭირეს პრეზიდენტს, მინისტრთა კაბინეტს და უზენაეს რადას მიმართვას უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საქმიანობის „მისი სტრუქტურული დანაყოფები და დამოკიდებული ორგანიზაციების“ აკრძალვის მოწოდებით, - იუწყება unian.net.
მიმართვის ავტორები ამტკიცებენ, რომ უმე-ს „აგრესიის ინსტრუმენტებს (რუსეთის ფედერაციის, - რედ.) შორის წამყვანი ადგილი უჭირავს როგორც პირდაპირი თანამშრომლობით - სასულიერო პირების დანაშაულებრივი თანამშრომლობით დამპყრობლებთან, ასევე მტრის ნარატივების გავრცელებით. უკრაინელებს შორის მტრობის ხელშეწყობა, რუსული აგრესიის გამართლება და უკრაინელი მართლმადიდებლების გაერთიანების პრევენცია“.
მიმართვის ინიციატორი, რეგიონული საბჭოს დეპუტატი იულია ზაიკა ამბობს, რომ საერთაშორისო დოკუმენტებიც კი შესაძლებელს ხდის რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის შეზღუდვას ეროვნული უსაფრთხოებისთვის საფრთხის შემთხვევაში, „დღეს ჩვენ გვაქვს სწორედ ასეთი შემთხვევა“.
„მოსკოვის საპატრიარქოს აკრძალვა არ არის რწმენის საკითხი, ეს არის თანამშრომლობის გავრცელება, მტრის მანიპულირება და ღალატი“, - ამბობს დეპუტატი. - ჩვენ უნდა ავუხსნათ თემებს, მორწმუნეებს, რომ არავის წაართმევს რწმენას და ეკლესიას. ჩვენ ვმუშაობთ უკრაინის ინტერესებისა და უსაფრთხოების დასაცავად“.