კულტურის სამინისტრო ითხოვს უმე-მ სასწრაფოდ გადასცეს ლავრა სახელმწიფოს
კულტურის სამინისტროს დეპარტამენტის დირექტორის თქმით, უმე-ის მონასტერმა დაუყოვნებლივ უნდა მოაწეროს ხელი ლავრის შენობების მიღება-გადაცემის აქტებს, გადასცეს გასაღებები და შეიცვალოს რეგისტრაციის ადგილი.
კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტრო ამტკიცებს, რომ უკრაინის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ კიევ-პეჩორის ლავრის ქონება სახელმწიფოს უნდა გადასცეს არაუგვიანეს 2023 წლის 9 ივნისისა. ამის შესახებ ეროვნული ტელემარათონის ეთერში განაცხადა კულტურის სამინისტროს კულტურული მემკვიდრეობის დეპარტამენტის დირექტორმა მარიანა ტომინმა, რომელიც ხელმძღვანელობდა ლავრის შენობების შემსწავლელ კომისიას, იუწყება interfax.com.ua.
„მათ ხელი უნდა მოაწერონ 79 სახელმწიფო ქონების მიღება-გაცემის აქტებს, რომლებიც ბრუნდება რეზერვის სარგებლობაში“, - განაცხადა ჩინოვნიკმა. - ასევე არის გასაღებების ჩაბარების მოთხოვნა და შედეგად რეგისტრაციის ადგილის შეცვლა. პრინციპში, პარასკევს ველოდებით“.
როგორც მჟკ იტყობინება, 6 ივნისს კულტურის მინისტრმა ალექსანდრე ტკაჩენკომ განაცხადა, რომ კულტურის სამინისტროს კომისიამ დაასრულა ქვედა ლავრის შემოწმება და უმე-ს მოსთხოვა მონასტრის დაცლა სამი სამუშაო დღის ვადაში. უმე-ის იურიდიულ დეპარტამენტში ამ მოთხოვნას უწოდეს უკანონო და უსაფუძვლო, რომელიც შესრულებას არ ექვემდებარება.