ფანარის მეთაური პაპს: კათოლიკეებმა და მართლმადიდებლებმა უნდა იარონ სრული ერთიანობისკენ
2023 წლის 8 ივნისს პატრიარქმა ბართლომემ მხარდაჭერის წერილი გაუგზავნა რომის პაპ ფრანცისკეს, რომელსაც წინა დღეს გაიკეთა ნაწლავის ოპერაცია, იუწყება Romfeya.
ფანარის მეთაურმა დაარწმუნა პაპი მხურვალე ლოცვებში და აღნიშნა, რომ თანამედროვე ქრისტიანები არ უნდა ეძიებდნენ ამქვეყნიურ წარმატებას, არამედ გამოავლინონ ერთგულება სახარების მიმართ. პატრიარქი ბართლომე დარწმუნებულია, რომ კათოლიკეები და მართლმადიდებლები სრული ერთიანობისკენ უნდა ისწრაფვოდენ.
„დარწმუნებული ვარ, რომ ამ გზაზე ერთად სვლისას, კათოლიკეები და მართლმადიდებლები უფრო გააღრმავებენ კავშირს რწმენით, იმედითა და ქველმოქმედებით, რათა ბიძგი მისცენ დაადგნენ ჭეშმარიტ, თვალსაჩინო ერთობის გზას. “ - წერს კონსტანტინოპოლის პატრიარქი.