რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის პატრიარქს ესტონეთში შესვლა აეკრძალა
ესტონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარს ქვეყანაში შესვლა აუკრძალა.
2023 წლის 9 ივნისს ესტონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის პატრიარქ კირილის ქვეყანაში შესვლა აუკრძალა, იუწყება ესტონური რესურსი ERR. საგარეო საქმეთა მინისტრმა მარგუს ცახკნამ გადახედა „მაგნიტსკის სიას“ და 58 ადამიანს ესტონეთში შესვლა აუკრძალა, მათ შორის რუსეთის ეკლესიის წინამძღოლსაც.
„პატრიარქი კირილი არის პუტინის იდეოლოგიის ერთ-ერთი ყველაზე დიდი მატარებელი და მხარდამჭერი, დროა იგი შავ სიაში შევიყვანოთ. მან გაამართლა ომი უკრაინის წინააღმდეგ“, - განაცხადა ცახკნამ.
მანამდე მჟკწერდა, რომ პატრიარქ კირილის ლოცვა-კურთხევით უკრაინის შეიარაღებული ძალების 11 ჯარისკაცი ამიერკარპათიიდან გაათავისუფლეს და გაგზავნეს უნგრეთში.