კიევის რეგიონალურმა საბჭომ "აკრძალა" უმე
დეპუტატებმა რეკომენდაცია გაუწიეს ადგილობრივ ხელისუფლებას, მოსახლეობას უთხრან უმე-ის მოსკოვის "დაქვემდებარების" შესახებ.
2023 წლის 9 ივნისს კიევის რეგიონალურმა საბჭომ მიიღო გადაწყვეტილება „ნაციონალური უსაფრთხოების გაძლიერების შესახებ სინდისის თავისუფლებისა და კიევის რეგიონის ტერიტორიაზე რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის სფეროში“, - წერს ევროსოლიდარობის დეპუტატი რომან ტიტიკალო Facebook-ზე.
5-პუნქტიანი ნაშრომი გვთავაზობს:
მხარი დავუჭიროთ კიევის რეგიონალური საბჭოს დეპუტატების მიმართვას უმე-ის აკრძალვის შესახებ,
ურჩიეთ კიევის რეგიონალური სამხედრო ადმინისტრაციას, შეისწავლოს უმე-ის მოთხოვნის შესაბამისობა „სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების შესახებ“ და  კანონის 12-ე მუხლის შეუსრულებლობის შემთხვევაში სარჩელი შეიტანოს უმე-ს თემების საქმიანობის შეწყვეტის შესახებ,
რეკომენდაცია გაუწიოს ადგილობრივ ხელისუფლებას, განახორციელონ ახსნა-განმარტებითი სამუშაოები ГЭСС -ის ექსპერტების დასკვნებზე უმე-ის სტატუსთან დაკავშირებით,
უმე-ის თემების მიერ კომუნალური ქონებით სარგებლობის კანონიერების საკითხის შემუშავება.
თავად ტიტიკალომ Facebook-ზე დაწერა, რომ უმე, სავარაუდოდ, "კონტროლდება აგრესორი ქვეყნის მიერ და მხარს უჭერს მის დანაშაულებრივ ქმედებებს". სწორედ ამიტომ „კიევის საოლქო საბჭო სთხოვს უკრაინის უმაღლეს რადას დაუყოვნებლივ განიხილოს კანონპროექტები უმე-კს-ის საქმიანობის აკრძალვის შესახებ“.
მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ ელენსკის თქმით, ადგილობრივ ხელისუფლებას არ შეუძლია აკრძალოს უმე, რადგან ეს კანონდარღვევაა.