ზაპოროჟიეში მღვდლები და უმე-ის მორწმუნეები სისხლის დონორები გახდნენ
პროექტის „სიყვარული მოწყალეა“ ფარგლებში ორნახევარ ტონაზე მეტი სისხლი გაიღო, აღნიშნა მიტროპოლიტმა ლუკამ.
2023 წლის 8 ივნისს, როგორც უმე-ის ზაპორიჟიის ეპარქიის საქველმოქმედო პროექტის ფარგლებში "სიყვარული მოწყალეა", რომელიც 2011 წელს ინიცირებული იყო ზაპოროჟიესა და მელიტოპოლის მიტროპოლიტ ლუკას მიერ, ყველას შეეძლო სისხლის გაღება. ინფორმაციას ზაპოროჟიის ეპარქიის პრესსამსახური ავრცელებს.
ეს აქცია მიეძღვნა დონორის დღეს, რომელიც მთელ მსოფლიოში 14 ივნისს აღინიშნება, როგორც მადლიერების ნიშანი ყველას მიმართ, ვინც სისხლი გაიღო ადამიანის სიცოცხლის გადასარჩენად.
მიტროპოლიტ ლუკას თქმით, ნებისმიერი მორწმუნესთვის შემოწირულობა არის აქტიური სიყვარული და მსახურება მოყვასის მიმართ.
„პროექტის ,,სიყვარული მოწყალეა’’ ფარგლებში ორნახევარ ტონაზე მეტი სისხლი გაიღო. ეს არის ათასობით გადარჩენილი ადამიანი, რომლებსაც არა მხოლოდ ჯანმრთელობა, არამედ ხშირად სიცოცხლე დაუბრუნეს. დღეს ჩვენს ქვეყანაში ასობით ადამიანს სჭირდება ჩვენი სისხლი. ესენი არიან დაჭრილი ჯარისკაცები, უბედური შემთხვევების მსხვერპლნი და უბრალოდ, სხვადასხვა დაავადების მქონე ადამიანები, ვისთვისაც ყოველი წუთი მნიშვნელოვანია და რომელთა სიცოცხლე დამოკიდებულია შემოწირული სისხლის ხელმისაწვდომობაზე. ჩვენი ეკლესია აკურთხებს ყველას, ვინც მზად არის მივიდეს სისხლის გადასხმის პუნქტში, რადგან ის დონორობაში ხედავს არა მხოლოდ საკუთარი სისხლის ნებაყოფლობით შეწირვას, არამედ აქტიურ სიყვარულს მოყვასის მიმართ“, - განაცხადა უმე-ის იერარქმა.
როგორც მჟკ ადრე წერდა, ზაპოროჟიეში, უმე-ის სამრევლოები ყოველ კვირას 200-მდე გაჭირვებულ ადამიანს აწვდიან საკვებს.