ეთნოპოლიტიკის სამსახურმა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე „ეპარქიების თავხედურ ანექსიაზე“ განაცხადა
ეთნოპოლიტიკის სამსახურის უფროსის მოადგილემ განაცხადა, რომ უკრაინის ოკუპირებულ ტერიტორიებზე „ეპარქიების თავხედური ანექსია“ მიმდინარეობს.
სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის ხელმძღვანელის პირველმა მოადგილემ ვიქტორ ვოინალოვიჩმა ისაუბრა რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობაზე უკრაინაში, კერძოდ, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე. ამის შესახებ სამინისტროს პრესსამსახურში განაცხადეს.
მისი თქმით, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე „ეპარქიების თავხედური ანექსია“ ხდება, მღვდლებს აწამებენ და დევნიან.
მისი თქმით, რუსული აგრესიის შედეგად განადგურდა 400-მდე რელიგიური შენობა, საიდანაც 100-მდე შენობის რესტავრაცია შეუძლებელია.
ვოინალოვიჩმა ასევე აღნიშნა, რომ დღეს საჭიროა "უკრაინული სივრცის სულიერი დეკოლონიზაცია", რათა "უკრაინა განთავისუფლდეს რუსული მართლმადიდებლური იდეოლოგიების გავლენისგან".
როგორც მჟკ იტყობინება, ეთნოპოლიტიკის სამინისტროს ხელმძღვანელმა განაცხადა, რომ უკრაინა არ დაუშვებს რელიგიური თავისუფლების ბოროტად გამოყენებას რუსეთის ფედერაციის ინტერესებისთვის.