სასამართლომ ზემო ლავრასთან დაკავშირებით გადაწყვეტილება მონასტრის ადვოკატების გარეშე მიიღო
დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სასამართლომ მონასტრის წარმომადგენლებს საკუთარი სამართლებრივი პოზიციის წარმოდგენის საშუალებაც კი არ მისცა.
2023 წლის 13 ივნისს კიევის საქალაქო სასამართლომ უარი თქვა კიევ-პეჩორის ლავრას (უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მონასტერი) სარჩელის დაკმაყოფილებაზე ამავე სახელწოდების ეროვნული ნაკრძალის წინააღმდეგ ტაძრების გამოყენებაში დაბრკოლებების მოხსნის შესახებ. საუბარია ზემო ლავრაზე - მიძინების ტაძარი და მღვიმეების წმინდა ანტონისა და თეოდოსის ეკლესია სატრაპეზო შენობით. ამის შესახებ თავის ტელეგრამ-არხზე მონასტრის ადვოკატმა, დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა განაცხადა.
მან აღნიშნა, რომ სასამართლომ გადაწყვეტილება ლავრას დამცველების დაუსწრებლად მიიღო, ობიექტური მიზეზების გამო უარყო მათი მოთხოვნა სხდომის გადადებაზე.
„მონასტრის წარმომადგენლებმა მიიღეს შუამდგომლობა სასამართლო სხდომის გადადების შესახებ სხვა საპროცესო მოქმედებებში მონაწილეობის გამო, რაც ობიექტურად შეუძლებელს ხდის სასამართლო სხდომაში მონაწილეობას“, - განაცხადა ადვოკატმა. - სასამართლომ არ დააკმაყოფილა ეს შუამდგომლობები და გადაწყვიტა, რომ პირველი კრება ფაქტობრივად მონასტრის წარმომადგენლების გარეშე გამართულიყო და მაშინვე მიიღო გადაწყვეტილება. ამდენად, სასამართლომ მოსარჩელეს სასამართლო სხდომაზე ახსნა-განმარტებების წარმოდგენის, მოპასუხისთვის კითხვების დასმის, დებატებში მონაწილეობისა და როგორც სასამართლოს, ისე საზოგადოებისათვის გასაცნობად მისი სამართლებრივი პოზიციაც კი არ მისცა.
მამა ნიკიტამ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სასამართლოს აქვს ყველა მიზეზი სხდომის გადადებისა და გადაწყვეტილება „ადასტურებს სასამართლოზე ადმინისტრაციული ზეწოლის გამოვლენას უკრაინის კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის მინისტრის მოხსენებების კონტექსტში ხელისუფლების მოლოდინების შესახებ. სასამართლომ მიიღონ გადაწყვეტილება ლავრას სახელმწიფოსათვის დაბრუნების შესახებ“.
ადვოკატის თქმით, მონასტერი აუცილებლად გაასაჩივრებს ეკონომიკური სასამართლოს გადაწყვეტილებას „სამართლის მიღწევისა და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მრევლის დარღვეული უფლებების აღდგენის მიზნით“.
როგორც მჟკ წერდა, 2023 წლის იანვრის დასაწყისში კულტურის მინისტრმა ალექსანდრე ტკაჩენკომ გამოაცხადა, რომ უმე მონასტერს ჩამოერთვა მიძინების ტაძრისა და სატრაპეზო ტაძრის გამოყენების უფლება.