კსსი-ის ლოგოტიპი. ფოტო: КМИС კსსი-ის ლოგოტიპი. ფოტო: КМИС
უმე-ის იურიდიულმა დეპარტამენტმა კომენტარი გააკეთა სოციოლოგიური გამოკითხვის მეთოდებზე, რომელიც გამოჩნდა კიევის სოციოლოგიის საერთაშორისო ინსტიტუტის ვებგვერდზე უკრაინელების დამოკიდებულების შესახებ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მიმართ.
იურისტებმა აღნიშნეს, რომ კითხვის ფორმულირება, სადაც უმე-ს "მოსკოვის საპატრიარქო" ეწოდა, არის მანიპულაციური და უბიძგებს რესპონდენტებს "სწორი" პასუხისკენ.
„უკრაინაში მოსკოვის საპატრიარქოს არც ერთი რეგისტრირებული ეკლესია არ არსებობს. უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის რელიგიური ორგანიზაციები, რომლებიც რეგისტრირებულია უკრაინაში, მოქმედი კანონმდებლობით, არ შეიცავს მათ შემადგენელ დოკუმენტებში დებულებებს მოსკოვის საპატრიარქოს კუთვნილების შესახებ და ვერანაირად ვერ უკავშირდება მას“, - აცხადებენ იურიდიულ დეპარტამენტში.
იურისტები ასევე აღნიშნავენ, რომ სოციოლოგების მიერ ისეთი გამონათქვამების გამოყენება, როგორიცაა "კრემლის მეხუთე სვეტი" უმე-თან დაკავშირებით, არის რელიგიური სიძულვილის მიზანმიმართული გაღვივება.
ტექსტში ნათქვამია, რომ "უმე ოფიციალურად მიმართავს კიევის სოციოლოგიის საერთაშორისო ინსტიტუტს მოთხოვნით დაუყოვნებლივ ამოიღონ ინფორმაცია ამ კვლევის შესახებ მისი ოფიციალური ვებგვერდიდან და მომავალში არ ჩაერთონ რელიგიის სფეროს მანიპულაციებში."
ადვოკატები კსსი-ს აცნობებენ, რომ თუ საჩივარზე არ იქნება რეაგირება, ისინი „იძულებულნი იქნებიან მიმართონ სამართალდამცავ ორგანოებს შესაბამისი შეტყობინებით“.
კსსი არის კერძო უკრაინული კომპანია, რომელიც თანამშრომლობს ეროვნულ უნივერსიტეტთან "კიევ-მოგილანის აკადემიასთან".