სსუგ-მს-ის ხელმძღვანელი შეხვდა რომის პაპს და ვატიკანის სახელმწიფო მდივანს
მიტროპოლიტმა ანტონმა ვატიკანის მაღალ იერარქიასთან „რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიისა და რომის კათოლიკური ეკლესიის ურთიერთობის მიმდინარე დღის წესრიგის რიგი საკითხები“ განიხილა.
2023 წლის 16 ივნისს მოსკოვის საპატრიარქოს საგარეო საეკლესიო ურთიერთობათა განყოფილების ხელმძღვანელი, მიტროპოლიტი ანტონი ვატიკანში რომის პაპ ფრანცისკეს შეხვდა, იუწყება DECR MP ვებგვერდი. მიტროპოლიტი ასევე შეხვდა ვატიკანის სახელმწიფო მდივანს კარდინალ პიეტრო პაროლინს და სახელმწიფოებთან ურთიერთობის მდივანს არქიეპისკოპოს პოლ გალახერს.
შეხვედრის ანგარიშში ნათქვამია, რომ მხარეებმა განიხილეს "რუსეთის მართლმადიდებელ ეკლესიასა და რომის კათოლიკურ ეკლესიას შორის ურთიერთობების მიმდინარე დღის წესრიგის რიგი საკითხები", ასევე "ორმხრივი ურთიერთობების აქტუალური საკითხების ფართო სპექტრი".
რია-ნოვოსტთან კომენტარში მიტროპოლიტმა ანტონმა ისაუბრა პატრიარქ კირილსა და ვატიკანის მომლაპარაკებლის, კარდინალ მატეო ზუპის შეხვედრის შესაძლებლობაზე, რომელიც ცოტა ხნის წინ ეწვია კიევს.
„არ არის გამორიცხული კარდინალ მატეო ზუპის შეხვედრა მოსკოვში ვიზიტის შემთხვევაში მოსკოვისა და სრულიად რუსეთის პატრიარქ კირილთან, თუ კარდინალი გამოთქვამს ამის სურვილს და უწმიდესი პატრიარქის სამუშაო გრაფიკი ამის საშუალებას იძლევა“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა ანტონმა