ზოლოჩევში ეროვნულმა კორპუსმა უმე-ს საზოგადოების წინააღმდეგ აქცია გამართა
პიკეტის მონაწილეები ზოლოჩევსკის საკრებულოში. ფოტო: zolochiv.net პიკეტის მონაწილეები ზოლოჩევსკის საკრებულოში. ფოტო: zolochiv.net
ნაციონალისტები ზოლოჩევის "იმპოტენციური" ხელისუფლებისგან მოითხოვდნენ  გადამწყვეტი ზომების მიღებას "ოკუპანტი ეკლესიის".
2020 წლის 7 სექტემბერს ეროვნული კორპუსის წარმომადგენლებმა და ატო- ვეტერანებმა ზოლოჩივის საკრებულოს წინ ზოლოჩივის საკრებულოს წინ გამართეს "მშვიდობიანი მიტინგი", რომლითაც ითხოვდნენ შეასრულონ ადრე შეპირებული საქმე -  უმე- მღვდლის მაქსიმ იოენკოს სახლის გარშემო ღობის დანგრევა და შეაჩერონ ".. მოსკოვის საპატრიარქოს ეკლესიის უკანონო მშენებლობა" ზოლოჩევში.
მიტინგის ვიდეო, რომელსაც თან ახლდა ტრადიციული გალობა "დიდება ერს - სიკვდილი მტერს", გამოქვეყნდა zolochiv.net- ვებგვერდზე.
აქციის მონაწილეებმა განაცხადეს, რომ მიუხედავად ადგილობრივი ხელისუფლების 13 ივლისის გადაწყვეტილებისა უმე-ის მღვდლის კერძო ტერიტორიაზე "უკანონო გალავნის" დანგრევის შესახებ, "არაფერი მომხდარა, ხოლო მოსკოვის საპატრიარქოს წარმომადგენლებმა ურყევად უგულებელყვეს ქალაქის ხელისუფლების გადაწყვეტილება, მოსახლეობის პოზიცია და უკრაინის კანონმდებლობა, განაგრძობენ უკანონო მშენებლობას".
მთავრობა გამოხატავს საკუთარ უსუსურობას ოკუპანტის ეკლესიის წარმომადგენლების წინაშე და აშკარაა, რომ ჩვენ - საზოგადოება - ამაზე რეაგირებას გავაკეთბთ და ვაიძულებთ მთავრობას იმოქმედოს”, - აღნიშნეს ეროვნული კორპუსის წარმომადგენლებმა.
მათ განაცხადეს, რომ მოსკოვის საპატრიარქო არის "პირველ რიგში რუსეთის ფედერაციის სპეცსამსახურები", რომლებიც "საზოგადოებაში გაყოფას იწვევენ და რუსეთ-უკრაინის ომის ვეტერანების მიმართ უპატივცემულობას გამოხატავენ" და "ყველას ესმის, რომ ყველაფერი იწყება პატარა სამლოცველოთი და შემდეგ გადადის უზარმაზარ ტაძრის კომპლექსში, სადაც საბრძოლო მასალები იქნება ნაპოვნი “.
ხაზგასმით აღნიშნავენ, რომ ზოლოჩევის ადგილობრივი ხელისუფლება დაპირდა საკითხის მოგვარებას უმე-ს საზოგადოებასთან "სხვისი
დახმარების გარეშე", ნაციონალისტებმა განაცხადეს, რომ "ეკლესიის აშენება გრძელდება, გალავანი როგორც იდგა ისევ ისე დგას" და მოითხოვეს "იმპოტენციური" ხელისუფლებსგან ბოლოს და ბოლოს დაიწყონ მუშაობა " თავიანთი ერის საკეთილდღეოდ, თუ არა და თქვენ არ ჭირდებთ არც საზოგადოებას და არც ერს”.
თუ დღევანდელი აქციის შემდეგ საკითხი არ მოგვარდება, ჩვენ სხვაგვარად მოვიქცევით”, - განაცხადეს პიკეტის მონაწილეებმა და ზოლოჩევის საქალაქო საბჭოს წარმომადგენლებს გადასცეს თავიანთი მოთხოვნები, რომელთა შესრულების შესახებ ქალაქის მერს რიგითვეჩეშიმოხსენება მოუწევს.
როგორც მჟკ განაცხადა, მორწმუნეთა და უმე- მღვდლის მაქსიმ იოენკოს დევნა ზოლოჩივში დაიწყო 2020 წლის ივლისში. უგკე-ისა და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებმა მამა მაქსიმე დაადანაშაულეს მის კერძო ტერიტორიაზე ეკლესიის უკანონო აშენებაში. ლვოვის უმეის ეპარქიის სასულიერო პირის კარიბჭე შეურაცხყოფითა და ნაცისტური სიმბოლოებით მოხატეს, მის სახლთან უმეის წინააღმდეგვეჩეჩატარდა და თავად მღვდელს და მის ოჯახს შესთავაზეს ქალაქის დატოვება.
6 აგვისტოს ლვოვის ეროვნული კორპუსის მეომრებმა ჩაქუჩებით მღვდლის სახლის გარშემო გაანადგურეს ღობე, ერთი კვირის შემდეგ კი უცნობმა თავდამსხმელებმა შეუტიეს ბავშვთა მაღაზიას ზოლოჩივში, რომელიც ეკუთვნოდა უმე-ს მრევლს. დანგრეული ღობის აღდგენის შემდეგ, ზოლოჩევის მერიამ მოითხოვა სასამართლოს მეშვეობით მისი დანგრევა.