უმე-ის მღვდლებმა „მირიანეს“ მხარდაჭერით ათეულობით ადამიანი დაბომბვის ზონას განარიდეს
,,მირიანეს'' კიევის რეგიონის წარმომადგენელი ანა გოდუნი და უმე-ს სამხედრო მღვდლები. ფოტო: скриншот видео Telegram-канала «Миряни» ,,მირიანეს'' კიევის რეგიონის წარმომადგენელი ანა გოდუნი და უმე-ს სამხედრო მღვდლები. ფოტო: скриншот видео Telegram-канала «Миряни»
საზოგადოებრივმა გაერთიანებამ „ერისკაცები“ საკუთარ თავზე აიღო დონბასში უმე-ის სამხედრო სამღვდელოების სულიერი და ჰუმანიტარული მისიის ხარჯების ნაწილი.
უკრაინის შეიარაღებულ ძალებთან და უკრაინის სხვა სამხედრო ფორმირებებთან თანამშრომლობის უმე-ის სინოდალურმა განყოფილებამ მოაწყო სულიერი და ჰუმანიტარული მისია დონბასში, რომლის დროსაც სამხედრო მღვდლებმა და მართლმადიდებელმა მოხალისეებმა ათობით მშვიდობიანი მოქალაქის ევაკუაცია მოახდინეს ყველაზე საშიში ტერიტორიებიდან და ასევე დაარიგეს ჰუმანიტარული დახმარება. მისია შესრულდა საზოგადოებრივი გაერთიანება „მირიანეს“ და ჰეტმან პეტრო კალნიშევსკის სახელობის უკრაინის დამცველთა დახმარების ფონდის მხარდაჭერით. ამის შესახებ ინფორმაციას ,,მირიანეს'' ტელეგრამ-არხი ავრცელებს.
”ჩვენ შევძელით იმ ადამიანების ევაკუაცია, რომლებიც განიცდიდნენ მტრის თავდასხმებს დონბასის ყველაზე რთული და ცხელი ადგილებში,” - თქვა დეკანოზმა ვიაჩესლავ იაკოვენკომ, უმე-ის სამხედრო დეპარტამენტის უფროსის მოადგილემ. „მადლობას ვუხდით ყველას, ვინც შეუერთდა თანამშრომლობას, მადლობას ვუხდით ორგანიზაცია ,,მირიანეს“.
კიევის რეგიონიდან „მირიანის“ წარმომადგენლის, ანა გოდუნის თქმით, ამ მისიის ხარჯების ნაწილი საზოგადოებრივმა კავშირმა დაფარა.
”სრულიად უკრაინული საზოგადოებრივი ორგანიზაცია ”ერისკაცები” ასეთ რთულ დროს გულგრილი ვერ დარჩება იმ პრობლემებისა და მწუხარების მიმართ, რომელიც თავს დაატყდა ჩვენს მიმწას,” - ხაზგასმით აღნიშნა ანამ. ჩვენ მადლობელი ვართ ყველა მზრუნველი ადამიანის, ვინც შემოგვიერთდა ამ კეთილ საქმეში. ჩვენ ყველა ერთად ვაკეთებთ კეთილ საქმეს და თავდაჯერებულად მივდივართ ჩვენი გამარჯვებისკენ“.
დეკანოზმა ვიაჩესლავ იაკოვენკომ უკრაინის შეიარაღებულ ძალებთან ურთიერთობისთვის ოდესის ეპარქიის განყოფილების უფროსის, დეკანოზ ილია მანიტას ჯანმრთელობისთვის ლოცვა ითხოვა, რომელიც მისიის დროს მძიმედ დაშავდა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ მღვდელმა ილია მანიტამ ოთხი ოპერაცია გაიკეთა და მას ხანგრძლივი მკურნალობა დასჭირდება.