დუმენკო: ნებისმიერს, ვისაც ლავრაში ბერად ყოფნა სურს, ამის განხორციელება შეუძლია
სერგეი დუმენკო Orthodox Times-თან ინტერვიუში ამტკიცებდა, რომ კიევ-პეჩერის ლავრის საძმოს მეუ-ში გადასვლა სურს.
ის ყვებოდა, რომ ლავრა უმე-ში თითქოს ის „ადგილია, საიდანაც „რუსული სამყაროს“ იდეოლოგია ვრცელდება, ხოლო მისი ნაცვალი „ცნობილია იმით, რომ უყვარს ფუფუნებაში ცხოვრება და განსაკუთრებით Mercedes-ის ავტომობილები, მასმედიაში მას „პაშა-მერსედესსაც“ უწოდებენ“.
დუმენკოს სიტყვებით, ლავრა ახლა „მეუ-ს ნაწილს წარმოადგენს“.
„ლავრის შენობების შესახებ სახელმწიფოს საბოლოო გადაწყვეტილების მოლოდინში, ჩვენ აგრეთვე გვაქვს რეგულარული კონტაქტები ლავრის სხვა ბერებთან. მათ ლავრის მონასტერში დარჩენა და უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის შემადგენლობაში ყოფნა სურთ და ჩვენ მზად ვართ მივიღოთ ისინი. განვაახლოთ ლავრის მონასტერი“, - განაცხადა დუმენკომ.
ის ამტკიცებდა, რომ „ნებისმიერი, ვისაც ღვთის წინაშე ლოცვა და ლავრის მონასტერში ბერად ყოფნა სურს, შეუძლია ამის განხორციელება. თუმცა ის, ვისაც სურს ლოცვა და თან „რუსული სამყაროსთვის“ მსახურება, უნდა წავიდეს“.