მოწყალების დებმა მიტროპოლიტი თეოდოსი მოინახულეს
მოწყალების დებმა მოინახულეს მიტროპოლიტი ფეოდოსი. ფოტო: cherkasy.church.ua მოწყალების დებმა მოინახულეს მიტროპოლიტი ფეოდოსი. ფოტო: cherkasy.church.ua
მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ მოწყალების დები დიპლომებით დააჯილდოვა და საჩუქრები გადასცა.
ჩერკასში, მარფო-მარიინსკის მოწყალების დებმა მოინახულეს შინაპატიმრობაში მყოფი ჩერკასისა და კანევი მიტროპოლიტი თეოდოსი, იუწყება ჩერკასის ეპარქიის პრესსამსახური.
პრესსამსახურის ცნობით, უმე-ის ეპისკოპოსმა მადლობა გადაუხადა მოწყალების დებს გაჭირვებულთა დახმარებისთვის, მიუხედავად იმისა, რომ ცოტა ხნის წინ დები ჩერკასის პირველ საქალაქო საავადმყოფოში არსებული ეკლესიიდან გააძევეს.
ამ ტაძარს 20 წლის განმავლობაში აშენებდნენ მოწყალების დები, ტაძრის წინამძღვართან და დასის სულიერ მამასთან, დეკანოზ ალექსანდრე სმიკთან ერთად.
„უსამართლობას დაქვემდებარებულმა, მიწიერი „საწყისს“ მოკლებულმა, მწუხარებისა და ჩაგვრის გაზიარება გადაწყვიტეს თავიანთ მთავარპასტორთან, ჩერკასის მოწყალების დებმა არ მიატოვეს საქველმოქმედო საქმე.  მარფო-მარიინსკის მონასტრის დები ჩერკასში, დევნის მიუხედავად, აგრძელებენ საქმიანობას, რათა გაუადვილონ ცხოვრება უბრალო ადამიანებს, რომლებსაც ჯერ კიდევ სჭირდებათ სახარების ქადაგება, კეთილი სიტყვა, მატერიალური დახმარება, უფასო ცხელი კერძები“, - ნათქვამია პრესსამსახურში.
მიტროპოლიტმა თეოდოსმა მადლობა გადაუხადა დებს თავდაუზოგავი შრომისთვის, თითოეული და, თავისი კურთხეული სიგელით დააჯილდოვა და საჩუქრები გადასცა.
მარფო-მარიინსკის დებმა მრავალჟამიერი უმღერეს თავიანთ მთავარპასტორს.
შეგახსენებთ, რომ 2023 წლის დიდი მარხვის დროს უკრაინის უშიშროების სამსახურმა ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტ თეოდოსს ეჭვმიტანილის ცნობა გადასცა . ჩერკასის სოსნოვსკის რაიონულმა სასამართლომ ეპისკოპოსს აღკვეთის ღონისძიება შეურჩია - სადღეღამისო შინაპატიმრობა 60 დღით ელექტრონული სამაჯურის სავალდებულო ტარებით. ამ ვადის გასვლის შემდეგ სასამართლომ სადღეღამისო პატიმრობა კიდევ იმავე ვადით გაახანგრძლივა. მიტროპოლიტი თეოდოსი არ აღიარებს თავის დანაშაულს, სასამართლოში და თავის ვიდეო შეტყობინებებში ადასტურებს მის მიმართ ბრალდებების მიკერძოებასა და გაყალბებას.