მისი უნეტარესი: თუნდაც ყველამ ბოროტება ჩაიდინოს, ჩვენ უნდა ვაკეთოთ სიკეთე
მხოლოდ სიკეთის წყალობით ცოცხლობს სამყარო, თავად ღმერთია სიკეთე, სიყვარული და წყალობა, აღნიშნა უნეტარესმა.
2023 წლის 25 ივნისს, წმინდა ონუფრი დიდის ხსენების დღეს, ლიტურგიის შემდეგ ქადაგებაში, უმე-ის წინამძღვარმა მადლობა გადაუხადა ეპისკოპოსებს, სასულიერო პირებს, მონასტრების მაცხოვრებლებს და ყველა მორწმუნეს საერთო ლოცვისთვის და უამბო, თუ როგორ შეიძლება თითოეული ადამიანი დაემსგავსოს წმინდანს, რომელიც უდაბნოში მოღვაწეობდა, იუწყება news.church.ua.
მისი უნეტარესის თქმით, ბერი ონუფრი შეგნებულად ემალებოდა ხალხს და სამყაროს და თითქმის მთელი თავისი ცხოვრება ყველასთვის უცნობი იყო. წმინდანი უდაბნოში წასვლიდან მხოლოდ 60 წლის შემდეგ იპოვა სხვა ასკეტმა, ბერმა პაფნუტმა, რომლის წყალობითაც ბერი ონუფრის ცხოვრება და მოღვაწეობა გახდა ცნობილი ხალხისთვის და მის ხსოვნას დღემდე პატივს სცემენ მართლმადიდებლები.
წინამძღვარმა აღნიშნა, რომ ადამიანი მთელი თავისი ცხოვრების განმავლობაში ცდილობს სხვადასხვა გზით გამოიჩინოს თავი სამყაროში, მაგრამ როდესაც ასეთი ადამიანი ტოვებს მიწიერ ცხოვრებას, ყველა მალე ივიწყებს მას და "მართალი ცხოვრობს საუკუნეების განმავლობაში" (სიბრძნე 5, 15) და მათი ხსოვნა კურთხეულია ღვთისგან.
„ბერი ონუფრი ჩვენთვის მაგალითია იმისა, თუ როგორ უნდა გვიყვარდეს ღმერთი და რა მადლით აღსავსე საჩუქრებს მიიღებს ადამიანი, რომელიც ღმერთს აძლევს ყველაფერს, რაც აქვს“, - თქვა წინამძღვარმა.
,,მიუხედავად იმისა, რომ წმინდანის საქმეები ჩვენთვის მიუწვდომელია, ჩვენ შეგვიძლია მივბაძოთ წმინდანს, თუ შეძლებისდაგვარად დავმდაბლდებით, შევეგუებით ერთმანეთს, გვიყვარს ჩვენი მტრები, ვაკურთხებთ მათ, ვინც გვწყევლის და ვევედრებით ღმერთს.’’- დაამატა უნეტარესმა
დეკანოზმა მოიყვანა სიტყვები, რომლებიც ბერმა ონუფრიმ უთხრა წმინდა პაფნუცის მიწიერი ცხოვრების დატოვების წინ: ბერი დედამიწაზე კეთილ საქმეებში დაეხმარება მათ, ვინც გაიხსენებს და პატივს სცემს მის ხსოვნას, ხოლო მარადიულ ცხოვრებაში ეს ხალხი მიიღებს ნეტარებას ღვთისგან.
„დაე უფალმა, ბერი ონუფრის ლოცვით, დაგვეხმაროს წმინდა სარწმუნოების სიწმინდის შენარჩუნებაში, დაგვეხმაროს ბოროტებასა და სიცრუეს შორის ვიყოთ მართალი და არა ბოროტი, დაგვეხმაროს მიტევებაში და შევიყვაროთ ისინი, ვისაც ჩვენ არ ვუყვარვართ, რადგან ეს არის მიწიერი საქმეები, რომლითაც ადამიანი გზას ხსნის ზეციური სასუფევლისკენ“, - განაცხადა მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ.
წინამძღვარმა თითოეულ ჩვენთაგანს უსურვა ღვთის დახმარება კეთილი საქმეების კეთებაში მაშინაც კი, როცა ირგვლივ ყველა ბოროტებას სჩადის, რადგან სიკეთის წყალობით სამყარო ცოცხლობს და თავად ღმერთი არის სიკეთე, სიყვარული და წყალობა.