ჩხრეკის დროს მიტროპოლიტ ჯონათანს ყალბი ცნობარები ჩაუდეს - დაცვის მხარე
მაქინაციები შექმნილია მიტროპოლიტი ჯონათანის მაკომპრომატირებლად და უმე-ზე საინფორმაციო დარტყმის მისაყენებლად, აღნიშნულია ტულჩინის ეპარქიაში.
2023 წლის 25 ივნისს, ვინიცას საქალაქო სასამართლოს სხდომაზე ტულჩინისა და ბრატსლავის მიტროპოლიტ ჯონათანის (იელეცკის) საქმეზე, უმე-ის იერარქის ადვოკატებმა განაცხადეს, რომ ჩხრეკისას ყალბი ბუკლეტები აღმოაჩინეს. იუწყება ტულჩინის ეპარქიის პრესსამსახური.
შეხვედრა მიეძღვნა ქალაქ ბერშადში მდებარე ვინიცის რეგიონალური SBU-ს თანამშრომლებისა და პოლიციის ორი საცხოვრებელი ფართის ჩხრეკის ვიდეოს გავრცელებას. საქმის განხილვა დაახლოებით ოთხ საათს გაგრძელდა. იყვნენ ჟურნალისტები ვინიცის მედიიდან.
„ჩხრეკის ვიდეოჩანაწერის ყურების შედეგებიდან გამომდინარე, დაცვის მხარემ ერთხმად განაცხადა, რომ უდავოდ არსებობს ჯგუფური დანაშაულის ყველა ნიშანი: კერძოდ, გამოძიების სახელმწიფო ორგანოების თანამშრომლების მიერ შეთითხნილი ნივთიერი მტკიცებულებების (ანტიუკრაინული ბუკლეტების) დადება. როგორც მიტროპოლიტი ჯონათანის მაკომპრომატირებლად, ასევე უმე-ის კანონიკურ სისტემაზე საინფორმაციო დარტყმის მისაყენებლად, რომლის ავტორიტეტული ეპისკოპოსი იყო რამდენიმე ათეული წლის განმავლობაში“, - ნათქვამია განცხადებაში.
ვინიცას საქალაქო სასამართლოს შემდეგი ღია სხდომა 2023 წლის 3 ივლისს 10:30 საათზეა ჩანიშნული.
მანამდე მიტროპოლიტმა ჯონათანმა აღნიშნა, რომ მას უკრაინის ყველაზე დიდ ბოროტმოქმედებაში ადანაშაულებენ.