რუსეთის ფედერაციაში ამბობდნენ, რომ წმინდანების ნაწილები ლავრადან დასავლეთში გადაიტანეს
კიევ-პეჩერსკის ლავრიდან სიწმინდეები და ძვირფასი ნივთები, სავარაუდოდ, იტალიის, საფრანგეთის, გერმანიისა და ვატიკანის მუზეუმებს გადაეცემა "რუსული სარაკეტო დარტყმებისგან გადარჩენის" საბაბით.
2023 წლის 26 ივნისს რუსულ მედიაში გავრცელდა ინფორმაცია, რომ კიევ-პეჩორის ლავრიდან გმღვიმელი ბერების სიწმინდეები, ისევე როგორც ქრისტიანული ფასეულობები გაიტანეს. ამის შესახებ, კერძოდ, TASS-მა რუსეთის ფედერაციის საგარეო დაზვერვის ხელმძღვანელზე დაყრდნობით განაცხადა.
„SVR-ის მიხედვით, კიევის ხელისუფლებასა და იუნესკოს წარმომადგენლებს შორის მიღწეული იქნა შეთანხმება ქრისტიანული ფასეულობების, მათ შორის წმინდა ნაწილების კიევ-პეჩორის ლავრის ტერიტორიიდან გატანისა და მათი შემდგომში იტალიის, საფრანგეთის, გერმანიისა და ვატიკანის მუზეუმებისთვის გადაცემის შესახებ.  „რუსული სარაკეტო დარტყმისგან გადარჩენის“ საბაბით, ნათქვამია ტექსტში.
ვრცელდება ინფორმაცია, რომ თითქოს „უკვე გამოყოფილია ფინანსური რესურსები საქონლის ევროპაში ტრანსპორტირებისთვის, მომზადებულია მანქანები, რომელთა ნაწილი აღჭურვილია სამაცივრე დანადგარით“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის ხელმძღვანელის ვიქტორ ელენსკის თქმით, მიმდინარეობს ლავრის მღვიმეების რეკონსტრუქცია.