უკრაინის შეიარაღებული ძალების მეომარი - უმე-ის ტაძრების დამპყრობლებს: ნუ დასცინით მშვიდობიან მოსახლეობას
უკრაინის შეიარაღებული ძალების სამხედრო მოსამსახურემ იური ხარბაკამ მოუწოდა მამაკაცებს, რომლებიც ართმევენ ეკლესიებს უმე-ს, წავიდნენ ფრონტის ხაზზე და დაიცვან უკრაინა.
უკრაინის შეიარაღებული ძალების სამხედრო მოსამსახურემ, იური ხარბაკამ ტრანსკარპატიდან, რომელიც იცავს უკრაინას ფრონტზე, ჩაწერა ვიდეო მიმართვა მეუ-ს მხარდამჭერებისთვის, რომლებიც იტაცებენ უმე-ს ეკლესიებს.
”მე გადავწყვიტე ეს ჩამეწერა, რადგან აღარ შემიძლია გავჩუმდე და ვუყურო, როგორ დასცინით მშვიდობიან მოსახლეობას”, - თქვა მეომარმა. – მტკივნეულია იმ ვიდეოების ყურება, რომლებიც სოციალურ ქსელებში ქვეყნდება, როგორ დადიან ჯანმრთელი მამაკაცები და არბევენ ეკლესიებს. არასწორია ამის გაკეთება. ესენი არიან უკრაინის პატრიოტები - ისინი, ვინც დასცინიან მშვიდობიან მოსახლეობას, ასაკოვანი ქალებს, ქალებს, რომელთა ქმრები ფრონტის ხაზზე იბრზვიან? ეს ყველაფერი აზიანებს ბავშვებს. ეს არ არის ნორმალური. დაფიქრდით რას ჩადიხართ!
იურიმ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ მტრობის აღძვრის შეწყვეტისკენ მოუწოდა.
„მე მხარს ვუჭერ უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას, მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრის მეთაურობით. მე მხარს ვუჭერ პოჩაევის ლავრას, სადაც მიტროპოლიტი ვოლოდიმერი არის აბატი, ასევე მხარს ვუჭერ სვიატოგორსკის ლავრას და მიტროპოლიტ არსენს, მხარს ვუჭერ უმე-ს ყველა ეკლესიას, რადგან მე თვითონ ვარ უმე-ის მრევლი, სადაც ბავშვობიდან დავდივარ. მღვდელს ველაპარაკე, ვიცი რაც ხდება ამ ტაძარში“, - ამბობს სამხედრო.
მისი თქმით, თუ მეუ-ს მხარდამჭერებს სურთ ღვთის წინაშე ილოცონ, უნდა „ააშენონ საკუთარი ეკლესიები და იქ ილოცონ“ და არ მოაწყონ „ომი, რათა უკრაინელები ერთმანეთს დაუპირისპირონ“.
„კიდევ ერთხელ გთხოვთ: არ დასცინოთ მშვიდობიან მოსახლეობას, არ დასცინოთ სასულიერო პირებს, გონს მოდით. ის კაცები, რომლებიც ართმევენ ტაძრებს უმე-ს: თუ ასეთი ჯანმრთელები, ძლიერები ხართ, კეთილი იყოს თქვენი მობრძანება ჩვენს ფრონტზე, სადაც ბრძოლებია. დაუკავშირდით თქვენს ტერიტორიული რეკრუტირების ცენტრებს და მობრძანდით წინა ხაზზე, ერთად დავიცვათ უკრაინა. აი მაშინ იქნებით ნამდვილი პატრიოტები“, - ხაზგასმით აღნიშნა იურიმ.
ხმელნიცკის ოლქის ნეტიშინში მდებარე ღვთისმშობლის ხატის "მაყვალი შეუწველი"-ს სახელობის უმე-ის საკათედრო ტაძრის საზოგადოებას მან ასევე უკრაინის დროშა ხელმოწერით გადასცა.
”ეს დროშა იქნება თქვენი დამცველი, როდესაც მეუ-ს ხალხი კვლავ შეეცდება თქვენი ტაძრის მიტაცებას”, - თქვა ჯარისკაცმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, უკრაინელი ჯარისკაცი ივან ვალევსკი, რომელიც 2014 წლიდან იბრძოდა, თქვა, რომ მისი კოლეგების 70% არის უმე-ს მრევლი, რომლებიც მზად არიან დაიცვან მიტაცებული ეკლესიების თემები.