,,სვობოდამ’’ თქვა, რომ გოლოვკოს დაკავება უმე-ში დაიგეგმა
ქრთამისა და თაღლითობისთვის დაკავებული ტერნოპოლის საოლქო საბჭოს თავმჯდომარის პარტიის წევრებმა ინციდენტში უმე-ის მორწმუნეები დაადანაშაულეს.
ტერნოპოლის რაიონული საბჭოს ხელმძღვანელი მიხაილ გოლოვკო, რომელიც უკრაინის ეროვნულმა ანტიკორუფციულმა ბიურომ დააკავა ქრთამისა და ფინანსური თაღლითობისთვის, პატრიოტულ და პრინციპულ პოზიციას იკავებს და მისი დაკავება შეიძლება უმე-ის მიერ იყოს მოწყობილი, ნათქვამია პარტია ,,სვობოდას’’ Facebook-ის გვერდზე.
გოლოვკოს თანაპარტიელები წერდნენ, რომ ,,სვობოდას’’ წარმომადგენლები ყოველთვის უკიდურესად შეუწყნარებელი იყვნენ კორუფციის მიმართ და ამის გამო დევნიდნენ. პუბლიკაციის ავტორების თქმით, გოლოვკომ მუქარა მიიღო „მოსკოვის საპატრიარქოს აგრესიული მხარდამჭერებისგან მისი აქტიური პოზიციის, უკრაინაში მოსკოვის საპატრიარქოს საქმიანობის აკრძალვისა და პოჩაევის ლავრის მოსკოვის საპატრიარქოსგან ტერნოპოლის ტერიტორიული საზოგადოების ბალანსზე გადაცემის გამო“.
,,სვობოდა’’ გოლოვკოს დაკავებას სწორედ მის ანტიეკლესიურ საქმიანობას უკავშირებს.
კომენტარებში ,,სვობოდას’’ ამ განცხადებას დასცინოდნენ.
"მაგარი პოზიციაა .. ბრავო", - წერს ნიკოლაი კლევჩუკი. ”მაშ, მან გამოსძალა ფული თუ არა?”
"დიახ, გამოსძალა, მაგრამ პატრიოტულად. შესაძლოა, მან უკრაინის ჰიმნი იმღერა, - უპასუხა ანდრი რომანმა კლევჩუკს.
”პირდაპირ წმინდანია, როგორც იესო. კრიმინალისგან წმინდანს ნუ ქმნით“, - წერს ტანია დრაგანი.
”მაინტერესებს, საიდან აქვთ ,,სვობოდას’’ წევრებს ასეთი შემოსავალი,” - კითხულობს დარია იაკუბოვიჩი.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ტერნოპოლის რეგიონალური საბჭოს ხელმძღვანელი, რომელიც უმე-ს გაძევების პირობას დებდა, ქრთამის აღების ბრალდებით დააკავეს.