სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახურმა გამოაქვეყნა უმე-ს რმე-დან გასვლის მოთხოვნები
გაიმართა შეხვედრა სახელმწიფო ეთნიკური პოლიტიკის ხელმძღვანელობასა და UOC-ის ეპისკოპოსებს შორის, რის შემდეგაც ოფიციალურმა პირებმა წარმოადგინეს თავიანთი ახსნა-განმარტებები, თუ როგორ უნდა დაუმტკიცოს უმე-მ ხელისუფლებას, რომ დატოვა რმე.
სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახურმა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის გამოაქვეყნა განმარტებები, თუ რა მტკიცებულება უნდა წარმოადგინოს რუსეთის ეკლესიიდან გასვლის შესახებ. ტექსტი საჯარო გახდა ეთნოპოლიტიკის სამსახურის ხელმძღვანელობასა და უმე-ის ეპისკოპოსებს შორის შეხვედრის შემდეგ, რომელიც გაიმართა 2023 წლის 31 მაისს, უნეტარესი ონუფრის ლოცვა-კურთხევით. სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახური მოუწოდებდა მათ წარედგინათ რმე-დან გასვლის შემდეგი მტკიცებულებები:
გამოაქვეყნოს საეკლესიო ხელისუფლების ან პირის (პირების) ოფიციალური დოკუმენტი, რომელიც უფლებამოსილია ისაუბროს უმე-ის სახელით, უმე-ის გასვლის შესახებ მისი ყველა ეპარქიით, სინოდალური დაწესებულებებით, დეკანოზებით, მონასტრებით, სასულიერო საგანმანათლებლო დაწესებულებებით, საძმოებით, დებით, სამრევლოებით და მისიებით რმე-დან;
უმე-ის ეპისკოპოსებს და სასულიერო პირებს, რომლებიც არიან რმე-ის საეპისკოპოსოს წევრები, მისი სინოდი, სინოდალური ინსტიტუტები, საბჭოთაშორისი კომისიები, გაუგზავნონ განცხადებები მათგან გასვლის შესახებ და გაასაჯაროონ ეს განცხადებები;
ოფიციალურად აცნობონ ადგილობრივ მართლმადიდებლურ ეკლესიებს უმე-ის გასვლის შესახებ;
საეკლესიო სასჯელის დაკისრება ან/და საეპისკოპოსო და სასულიერო პირების განდევნა, რომლებიც უშუალოდ მონაწილეობდნენ ოკუპირებული უკრაინის მიწების ანექსიაში, ნებაყოფლობით თანამშრომლობენ რუს ოკუპანტებთან, აკურთხებენ იარაღს, რომელიც გამოიყენებოდა უკრაინელების მოსაკლავად;
საეკლესიო ხელისუფლების ორგანოს, რომელსაც, უმე-ის შიდა ინსტრუქციების თანახმად, ეკისრება მოვალეობა გამოხატოს თავისი პოზიცია თანამედროვე საზოგადოების აქტუალურ პრობლემებზე და შეაფასოს ყველაზე მნიშვნელოვანი მოვლენები შიდა ეკლესიურ, შიდა კონფესიურ სფეროში და რელიგიათაშორისი ურთიერთობების, ოფიციალური პოზიციის გამოქვეყნება პატრიარქ კირილის სწავლებაზე უკრაინაში გარდაცვლილი დამპყრობლების ცოდვების განწმენდის, უკრაინის წინააღმდეგ ომის კურთხევის, აგრეთვე საეკლესიო ხელისუფლების ქმედებების შესახებ უმე-ის ეპარქიების ანექსიაზე.
როგორც ტექსტშია ნათქვამი, სწორედ „ასეთი ქმედებები შეიძლება მიუთითებდეს უმე-სა და რმე-ს შორის ურთიერთობებში პირდაპირი დაქვემდებარების კავშირების გაწყვეტაზე, რაც რუსეთის მიერ უკრაინის წინააღმდეგ გაჩაღებული ომის ერთ-ერთ ინსტრუმენტად იქცა“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ კიევის სასულიერო აკადემიამ და სემინარიამ აჩვენა სახელმწიფო ეთნიკური პოლიტიკის მხრიდან უმე-ს შემოწმების შეუსაბამობა.