ზელენსკიმ წარადგინა კანონპროექტი შობის 7 იანვარს აღნიშვნის გაუქმების შესახებ
პრეზიდენტმა შესთავაზა 7 იანვარს დასვენების დღის გაუქმება, ასევე სახელმწიფოებრიობისა და დამცველთა დღის თარიღები, რომლებიც ემთხვევა მართლმადიდებლურ დღესასწაულებს, 13 დღით გადასწიეს კალენდარში.
2023 წლის 28 ივნისს, ვოლოდიმირ ზელენსკიმ დაარეგისტრირა კანონპროექტი 9431, რომელიც ითვალისწინებს უკრაინაში შობის აღნიშვნის გაუქმებას 7 იანვარს, ასევე სახელმწიფოებრიობის დღისა და დამცველთა დღის თარიღების გადადებას, რომელიც ემთხვევა მართლმადიდებლურ დღესასწაულებს - რუსეთის ნათლობისა და ღვთისმშობლის ხსენების დღეს.
განმარტებით ბარათში ნათქვამია, რომ „კანონპროექტის მიზანია უარი თქვას რუსეთის მემკვიდრეობაზე - შობის 7 იანვარს აღნიშვნაზე და დაადგინოს შობის 25 დეკემბერს აღნიშვნა“.
ზელენსკიმ გაიხსენა, რომ მეუ-მ „2023 წლის 24 მაისს, ეპისკოპოსთა საბჭოზე, დაამტკიცა სრული გადასვლა 2023 წლის 1 სექტემბრიდან ახალ, იულიუსის კალენდარზე, რომლის მიხედვითაც ცხოვრობს მსოფლიოში მართლმადიდებლური ეკლესიების უმეტესობა და რომელიც, კერძოდ, ითვალისწინებს ქრისტეს შობის აღნიშვნას 25 დეკემბერს და არა 7 იანვარს“.
შედეგად, „უკრაინის სახელმწიფოებრიობის დღის აღნიშვნის თარიღების გადადება (28 ივლისიდან 15 ივლისამდე), როდესაც აღინიშნება გამოჩენილი სახელმწიფო მოღვაწის წმიდა ვოლოდიმირ დიდის, მოციქულთა თანასწორი პრინცის ხსენების დღე. ასევე კიევისა და უკრაინის დამცველთა დღე (14 ოქტომბრიდან 1 ოქტომბრის ჩათვლით), რომელიც ასოცირდება უკრაინულ სამხედრო ტრადიციებთან, ემთხვევა ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის ხსენების დღეს.
კანონპროექტი ითვალისწინებს უქმე დღეების გაუქმებას 7 იანვარს, 28 ივლისს და 14 ოქტომბერს. 25 დეკემბრის გარდა, შემოთავაზებულია 15 ივლისისა და 1 ოქტომბრის უქმე დღეებად გამოცხადება.
მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ ელენსკის თქმით, მეუ-ს ახალ კალენდარზე გადასვლის შემდეგ, სახალხო დღესასწაულების თარიღებმა უნდა გადაიწიოს.