პატრიარქი კირილი: უკრაინელი ხალხის ტანჯვამ ძლიერ მატკინა გული
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაურმა ვატიკანის მომლაპარაკებელს უთხრა, რომ უკრაინელებს თავის სამწყსოს ნაწილად თვლის და სურს, რომ რაც შეიძლება ნაკლები მსხვერპლი ჰქონდეთ.
ვატიკანის მომლაპარაკებელ კარდინალ მატეო ძუპასთან შეხვედრაზე რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის პატრიარქმა კირილმა განაცხადა, რომ ეკლესიები მშვიდობისა და სამართლიანობის საქმეს უნდა ემსახურონ და უკრაინაში არსებული მდგომარეობა მისთვის ძალიან მტკივნეულია. ამის შესახებ მოსკოვის საპატრიარქოს ვებგვერდი იუწყება.
რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის მეთაურის თქმით, მისი მრევლი იმყოფება "როგორც რუსეთში, ასევე უკრაინაში და სხვა ქვეყნებში". „და ამის გამო უკრაინელი და რუსი ხალხის ტანჯვამ ღრმად დამწყვიტა გული“, - განაცხადა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაურმა. შემდეგ, როგორც მან დაარწმუნა ძუპა, „ჩვენ ვიყენებთ და გამოვიყენებთ ყველა საშუალებას, რომ ეს საშინელი კონფლიქტი რაც შეიძლება მალე დასრულდეს, რაც შეიძლება ნაკლები მსხვერპლით“.
მან გააფრთხილა კარდინალი რუსეთის ფედერაციასა და დასავლეთს შორის "დიდი შეიარაღებული კონფლიქტის რეალური საფრთხის შესახებ" და ხაზი გაუსვა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიისა და რომის კათოლიკური ეკლესიის ძალისხმევის გაერთიანების მნიშვნელობას "მოვლენის ასეთი შესაძლო განვითარების თავიდან ასაცილებლად ."
„დღევანდელ პირობებში, რომელიც ასევე უამრავი რისკისა და უამრავი საფრთხის შემცველია, ეკლესიებს შეუძლიათ ერთობლივი ძალისხმევით აღკვეთონ პოლიტიკური გარემოებების ნეგატიური განვითარება და ემსახურონ მშვიდობისა და სამართლიანობის საქმეს“, - იმედი გამოთქვა პატრიარქმა კირილმა.
მისი რწმენით, „ეკლესიები განზე არ უნდა დადგეს - მათ მონაწილეობა უნდა მიიღონ შერიგების, უფრო მჭიდრო ურთიერთობების ჩამოყალიბებისა და დამყარების და რაც მთავარია ურთიერთგაგების განვითარებისკენ მიმართულ საქმეში“.
ასევე, რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაურმა კარდინალს აცნობა „იმ დევნის შესახებ, რომელსაც განიცდის კანონიკური უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის თემები, სასულიერო პირები და მორწმუნეები“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ პატრიარქმა კირილმა მოუწოდა მათ, ვინც ძმების წინააღმდეგ იარაღი აიღო, „გონს მოეგონ“.