სახალხო დეპუტატი: მე ვყვები ევროპაში, რომ უმე არის არა ეკლესია, არამედ კგბ-ს ფილიალი
პარტია ,,გოლოსის’’ სახალხო დეპუტატმა ინა სოვსუნმა ,,ესპრესოს’’ ეთერში განაცხადა, რომ იმისათვის, რომ ევროპა არ იყოს აღშფოთებული უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის დევნის გამო, აუცილებელია ხალხს ვუთხრათ, რომ ეს არის არა ეკლესია, არამედ კგბ-ს ფილიალი. და ის პირადად აკეთებს ამას.
წამყვანებთან ყალბი ამბების განხილვისას, რომ კრასილოვში უმე-ის მორწმუნეებმა დაღუპული ჯარისკაცის ნათესავებ "სირცხვილი" შეძახილით გააცილეს , სოვსუნმა თქვა, რომ ეკლესიამ ეს უნდა აკრძალოს.
მისი თქმით, „ჩვენ ვხედავთ როგორც ცალკეული თემების გადასვლას, ასევე უამრავ კონფლიქტურ სიტუაციას“, რომელთა შორის სოვსუნმა აღნიშნა ოდესის საქალაქო საბჭოს უარი უმე-თან ხელშეკრულების შეწყვეტაზე.
თუ ეს პროცესი ზემოდან არ მოგვარდა, ის ქაოსში გადაიზრდება რაიონებში“, - განაცხადა სახალხო დეპუტატმა და დაამატა, რომ უმე-ის მღვდლები „მუშაობენ რიგითებად და ასევე იბირებენ ხალხს აღმოსავლეთ და დასავლეთ რეგიონებში“.
მისი თქმით, საუბარი იმის შესახებ, რომ ევროპა ვერ გაიგებს უმე-ის აკრძალვას, არასწორია. სოვსუნმა თქვა, რომ ამ არგუმენტთან „მუშაობა“ აუცილებელია.
„ევროპაში ნამდვილად არის სენსიტიურობა ამის შესახებ. მაგრამ როგორც კი დაიწყებ მათთვის ახსნას, რომ ეს არ არის რელიგიური ორგანიზაცია, არამედ კგბ-ის ფილიალი, რომელიც ყვავის აქ, უკრაინაში, ყველაფერი გასაგები ხდება ყველასთვის“, - თქვა სოვსუნმა და დასძინა, რომ „უბრალოდ ამ საკითხზე მუშაობაა საჭირო“.
სახალხო დეპუტატმა განაცხადა, რომ უმე-ს ეკლესიების ჩამორთმევა საჭიროა არა „ნაწილობრივ“, არამედ გლობალურად.
„უფრო ზუსტად რომ ვთქვათ, ის ყოველთვის სასამართლო საქმეებს დაეყრდნობა. დიახ, შესაძლებელია ამა თუ იმ ობიექტის საკუთრების გადახედვა, მაგრამ მაშინ გაჩნდება კითხვა, რის საფუძველზე განვიხილავთ ამ საკუთრების უფლებას“, - სოვსუნი.
მისი თქმით, "რთული იქნება - ვის გადაეცეს ეს ქონება". ზოგიერთ ეკლესიასთან დაკავშირებით, რომლებიც ეკუთვნის უმე-მს, არის კითხვები, თუ ვის უნდა მიაკუთვნონ ისინი - მეუ-ს თუ უბკე-ს.
ადრე მჟკ წერდა, რომ სოვსუნის თქმით, რადის თავშეკავების გამო უმე-ის აკრძალვის შესახებ, "ხალხი იძულებულია განდევნოს უმე-ის მღვდლები" მათი ეკლესიებიდან.