კრასილოვის მერი ქალაქში უმე-ის „აკრძალვის“ შესახებ: ჩვენ დავარღვიეთ ჩვენი უფლებამოსილება
ოსტროვსკაიამ აღიარა, რომ ქალაქის ხელისუფლებას არ ჰქონდა უფლება აეკრძალა უმე და კრასილოვის უმე-ს თემებს არ სურთ თავად მეუ-ში გადაყვანა.
ხმელნიცკის რაიონის კრასილოვის მერმა ნილა ოსტროვსკაიამ ,,ესპრესოს'' ეთერში აღიარა, რომ ქალაქის ხელისუფლებამ გადააჭარბა უფლებამოსილებებს და უკანონოდ აკრძალა უმე. ხოლო უმე-ს ეკლესიის მრევლს არ სურთ ნებაყოფლობით გადავიდნენ მეუ-ში.
რომ გესმოდეთ, ჩვენ გარკვეულწილად გადავაჭარბეთ ჩვენს უფლებამოსილებებს, - თქვა ოსტროვსკაიამ. - სახელმწიფო დონეზე, ეს ეკლესია (უმე, - რედ.) არ არის აკრძალული. ჩვენ ეს გავაკეთეთ საზოგადოების ზეწოლის ქვეშ. ეს გადაწყვეტილება 26-დან 20-მა დეპუტატმა მიიღო“.
ოსტროვსკაიამ ვერ უპასუხა ჟურნალისტის კითხვას, როგორ შეიძლებოდა ამ გადაწყვეტილების მიღება.
„სამწუხაროდ, ამ გადაწყვეტილებას არ აქვს ლოგიკური დასკვნა. ეს არის ჩვენი პოზიცია იმასთან დაკავშირებით, რაც ქვეყანაში ხდება“, - განაცხადა მერმა და დასძინა, რომ, მისი აზრით, კრასილოვის ეკლესიის წინააღმდეგ ბრძოლა „ჩვენს გმირებს უნდა დაეხმაროს“.
მისი თქმით, ჯერ კიდევ აპრილში კრასილოვის ხელისუფლებამ გადაწყვიტა აეკრძალა "მოსკოვის საპატრიარქო" და შეუწყვიტა უმე-ის მიწის ნაკვეთების გამოყენების უფლება. ჩემმა ხელისუფლებამ ხელახალი რეგისტრაცია ჩაატარა.
„მაგრამ უკვე ივნისის ბოლოა და მოსკოვის საპატრიარქოს ჩვენს ეკლესიებში უკრაინული ლოცვა არ ისმის“, - ჩიოდა ოსტროვსკაია.
საუბრისას უმე-ის აღდგომის ეკლესიის მრევლის მიერ მათი სალოცავის დაცვის შესახებ, მან განაცხადა, რომ "სამწუხაროდ, ჩვენს საზოგადოებაში ოპოზიცია გვყავს".
მისი თქმით, მოქალაქეებმა „მიაღწიეს ისეთ მდგომარეობას, რომ მეგობრები, თუნდაც ნათესავები, ახლობლები და ნაცნობები ახლა ჩხუბობდნენ ამ ეკლესიის თემაზე და ეს ძალიან, ძალიან ცუდია. ჩვენ უნდა შევინარჩუნოთ ერთიანობა ორივე მხარეს და არ დავთესოთ ასეთი განხეთქილება ეკლესიის თემაზე“.
ამავე დროს, ის აღიარებს, რომ რელიგიური საზოგადოება ნებაყოფლობით არ გადადის არსად , შესაბამისად, სწორედ ტაძრის აღება ხდება.
„სამწუხაროდ, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვრებს და მრევლს ნამდვილად არ სურთ ნებაყოფლობით გადასვლა მეუ-ში. მიუხედავად იმისა, რომ ტაძრის წინამძღვრებს რამდენჯერმე შევხვდი, ვარწმუნებდი, ფაქტებით ვუმტკიცებდი, რომ რუსეთთან კავშირი არსებობს, სამწუხაროდ, ნებაყოფლობითი გადასვლა არ ხდება“, - განაცხადა ოსტროვსკაიამ.