კულტურის სამინისტროს კომისია ლავრაში შენობების დასალუქად მივიდა
2023 წლის 4 ივლისს კიევ-პეჩორის ლავრაში მუშაობა დაიწყო კულტურის სამინისტროს მონასტრის შენობების დალუქვის კომისიამ, რომელსაც ხელმძღვანელობდა ნაკრძალის გენერალური დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი მაქსიმ ოსტაპენკო. ამის შესახებ მჟკ-ის კორესპონდენტი იტყობინება.
11:00 საათისთვის კულტურის სამინისტროს წარმომადგენლები ვერცერთ შენობაში შესვლას ვერ ახერხებდნენ მორწმუნეების გამო, რომლებმაც შენობის შესასვლელი დაბლოკეს.
კერძოდ, კომისიის წევრებმა სცადეს 69-ე კორპუსის დალუქვა, რომელშიც განთავსებულია ლავრას სასტუმრო კელიები, მაგრამ ვერ მოახერხეს, რადგან შენობის შესასვლელი მრევლმა გადაკეტა.
ამის შემდეგ კომისია ახლო ღვიმეებში ბერების 45-ე კელიისკენ გაიმართა.
კომისიას თან ახლდნენ „აქტივისტები“, რომლებიც რეგულარულად მართავენ აქციებს ქვემო ლავრასთან ეკლესიის მრევლისა და სასულიერო პირების წინააღმდეგ.
მონასტრის მთელ პერიმეტრზე მორიგეობენ სამართალდამცავები, ლავრას ადვოკატები და ნაკრძალის წარმომადგენლები.