მიტაცების საფრთხე: ლავრაში მორწმუნეებს სალოცავის დაცვისკენ მოუწოდებენ
კიევ-პეჩორის ლავრის მკვიდრმა მორწმუნეებს მოუწოდა, დაიცვან სალოცავი შენობები ძალადობრივი მიტაცებისგან.
2023 წლის 6 ივლისს კიევ-პეჩორის ლავრის მკვიდრმა იეროდიაკონმა პავლემ მოუწოდა უმე-ის მორწმუნეებს გამოვიდნენ მონასტრის დასაცავად. ბერის მიმართვა ,,მირიანეს’’ Telegram-ის არხმა გამოაქვეყნა.
მიმართვაში მან აღნიშნა, რომ 6 ივლისს კულტურის სამინისტროს კომისია უშიშროების ძალების და ორგანიზაცია „კრასნიე ბერეტის“ დახმარებით მონასტრის ზოგიერთი შენობის დაკავებას გეგმავს.
„პოლიციას უნდა ხვალ ორგანიზაცია „კრასნიე ბერეტის“ და სამართალდამცავი ორგანიზაციების სხვა წარმომადგენლების დახმარებით, რეიდერულად, ჩვენი კორპუსები მიიტაცოს. მოვუწოდებ ყველა მორწმუნეს, მონაწილეობა მიიღოს მართლმადიდებლური სიწმინდის დაცვაში“, - ნათქვამია განცხადებაში.
როგორც მჟკ იტყობინება, სახალხო დეპუტატმა არტემ დმიტრუკმა კომენტარი გააკეთა კულტურის სამინისტროს კომისიის წარუმატებელ მცდელობაზე კიევ-პეჩორის ლავრის შენობების დალუქვის შესახებ.