სასამართლომ ლავრაში „დარღვევების“ შესახებ კულტურის სამინისტროს დასკვნის გადახედვაზე უარი თქვა
კიევის ეკონომიკურმა სასამართლომ არსებითად განიხილა კიევ-პეჩორის ლავრის სარჩელი ეროვნული რეზერვის წინააღმდეგ საიჯარო ხელშეკრულების შეწყვეტის უკანონობის შესახებ.
კიევის ეკონომიკურმა სასამართლომ უარყო კიევ-პეჩორის ლავრის განცხადება, დაენიშნა სამშენებლო და ტექნიკური ექსპერტიზა კულტურის სამინისტროს დასკვნების შესამოწმებლად, რომ მონასტერმა, სავარაუდოდ, დაარღვია შენობა - ნაგებობების გამოყენების შესახებ შეთანხმების პირობები. ამის შესახებ მონასტრის ადვოკატმა, დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა განაცხადა, კიევ-პეჩორის ლავრის სარჩელზე ამავე სახელწოდების ეროვნული ნაკრძალის წინააღმდეგ მოსამზადებელი მოსმენის შემდეგ ხელშეკრულების შეწყვეტის ბათილად ცნობის მიზნით.
„გარკვეული შეთანხმებების, წესდების და ფოტოების საფუძველზე შეუძლებელია ურბანული დაგეგმარების დარგის არასპეციალისტმა პირებმა დაადგინონ, დაარღვია თუ არა მონასტერმა ურბანული დაგეგმარების ნორმები და დაარღვია თუ არა შენობების შენახვის ნორმები“, - წერს ადვოკატი თავის ტელეგრამ - არხზე. ,,- ამ კითხვებზე პასუხი უნდა გაეცა სამშენებლო-ტექნიკური ექსპერტიზას, რომლის დასკვნის გარეშეც სასამართლო პროცესის სრულყოფილად განხილვას ვერ შეძლებს. თუმცა სასამართლო ამის აუცილებლობას ვერ ხედავს“.
ამასთან, სასამართლომ არ დააკმაყოფილა მონასტრის დაცვის თხოვნა, რომ საქმე განიხილოს არა ერთი მოსამართლის, არამედ მოსამართლეთა კოლეგიის მიერ და საქმეში კულტურის სამინისტრო ჩაერთოს.
„შედგენილია შუამდგომლობა საქმეში მესამე მხარის - უკრაინის კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტროს ჩართვასთან დაკავშირებით, საქმის სრული და ყოვლისმომცველი განხილვისთვის და შესაძლებლობა მიეღო ახსნა, თუ როგორ განხორციელდა შემოწმებები. სამწუხაროდ, სასამართლოც ამაზე უარს ამბობს. საქმის სირთულისა და საზოგადოების მნიშვნელოვანი გამოხმაურების გათვალისწინებით, მონასტერმა მოითხოვა საქმის კოლექტიურად განხილვა, რათა მინიმუმამდე დაყვანილიყო რაიმე ზეწოლა მოსამართლეზე და გაზრდილიყო სამართლიანობისადმი ნდობა. რა თქმა უნდა, სასამართლომ ამაზეც უარი თქვა“, - განაცხადა მამა ნიკიტამ.
ამასთან, მოსამართლემ მოსამზადებელი სხდომა დახურა და საქმის არსებითი განხილვა 19 ივლისს დანიშნა.
„თვითონ სასამართლო სადღაც ჩქარობს, ან მას ვინმე ,,აჩქარებს’’? - კითხულობს ადვოკატი.
როგორც მჟკ იტყობინება, 6 ივლისს, გამთენიისას, სასამართლოს გადაწყვეტილების მოლოდინის გარეშე, კულტურის სამინისტრომ პოლიციის ძალისმიერი მხარდაჭერით დალუქა კიევ-პეჩორის ლავრის სამი შენობა, მათ შორის უმე-ს წინამძღვრის რეზიდენცია.