კულტურის სამინისტრომ ლავრის კიდევ ორი შენობის გათავისუფლება მოითხოვა
ხელისუფლებამ მოითხოვა, რომ მონასტერს 10 ივლისამდე გაენთავისუფლებინა კიევ-პეჩორის ლავრის 57 და 58 შენობები.
კულტურის სამინისტრომ, ნაკრძალის მიერ წარმოდგენილმა, კიევ-პეჩორის ლავრის მონასტერს 2023 წლის 10 ივლისამდე 57 და 58 შენობების „გათავისუფლება“ მოსთხოვა. ამის შესახებ ცნობილი გახდა ოსტაპენკოს მონასტრისადმი მიწერილი წერილიდან, რომელიც მჟკ-ს განკარგულებაში აღმოჩნდა.
ტექსტში ოსტაპენკომ თქვა, რომ კომისია „აგრძელებს მუშაობას ნაკრძალის შენობების დალუქვაზე“.
„კომისიას მუშაობაში ხელი რომ არ შეეშალოს, რეზერვი ითხოვს, შეწყდეს 57 და 58 კორპუსებში სტუმრების მიღება, რომლებსაც მონასტერი სასტუმროდ იყენებს, რათა გაათავისუფლონ შენობები იქ მცხოვრები პირებისგან 07/10/2023 09:00 საათამდე და მიეცით კომისიას ხელმისაწვდომობა, რომ შეამოწმოს და დალუქოს ეს შენობები, ასევე გადასცეს მათი გასაღებები ნაკრძალის ხელმძღვანელობას“, - წერს მაქსიმ ოსტაპენკო.
ამ შენობებში არის სასტუმროები, სადაც ცხოვრობენ მომლოცველები და მონასტრის სტუმრები.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ხელისუფლების მიერ ლავრის გადაკეტვის გამო, ათეულობით მორწმუნემ ლიტურგიაზე დასწრება ვერ შეძლო. მღვდლები მათ გალავნის გისოსებიდან აზიარებდნენ.