ზელენსკი ბართლომესთან ერთად კიევის ლავრის ფანარისთვის გადაცემას განიხილავს
ბერძნული მედიის ცნობით, კიევ-პეჩორის ლავრას „საყოველთაო საპატრიარქოს სტავროპიგიის“ სტატუსი მიენიჭება.
2023 წლის 8 ივლისს უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომეს ფანარზე შეხვდება, რათა განიხილონ კიევ-პეჩორის ლავრის „გადაცემის“ საკითხი, იუწყება გამოცემა Romfeya.
გამოცემის ცნობით, კიევ-პეჩორის ლავრაზე ზეწოლა გაძლიერდა ხვალ, 2023 წლის 8 ივლისს, შაბათს, ზელენსკის ფანარის ხელმძღვანელთან მოსალოდნელი შეხვედრის გამო.
„რომფეია“ წერს, რომ „შეხვედრაზე განიხილება კიევ-პეჩორის ლავრისთვის მსოფლიო საპატრიარქოს სტავროპიგიის სტატუსის მინიჭების საკითხი“.
ასევე, გამოცემის თქმით, მხარეები განიხილავენ „სხვა ქმედებებს უკრაინული მართლმადიდებლობის „გაერთიანების“ მიზნით.
ამასთან, გაზეთი წერს, რომ ლავრის ბერებს არ სურთ არც მეუ-ში გადასვლა და არც მსოფლიო საპატრიარქოს სტაუროპიგიის სტატუსის მიღება, „და ეს არის ის, რაც ართულებს მოლაპარაკებებს“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ უმე-ის სახელმწიფო ეთნიკური პოლიტიკის კომისიის წევრის, ლუდმილა ფილიპოვიჩის თქმით, ლავრას ბერებს შესთავაზეს მოქმედების სამი ვარიანტი - გადაყვანა მეუ-ში, ფანარში ან რუსეთის ფედერაციაში წასვლა.