უმე-ის იურიდიული დეპარტამენტის უფროსი: სასამართლომ ნაკრძალს ლავრის შენობების დაყადაღების უფლება არ მისცა
07 July 2023 12:54
1214
უმე-ის იურიდიული განყოფილების უფროსი დეკანოზი ალექსანდრე ბახოვი. ფოტო: news.church.ua უმე-ის იურიდიული განყოფილების უფროსი დეკანოზი ალექსანდრე ბახოვი. ფოტო: news.church.ua
დეკანოზ ალექსანდრე ბახოვის თქმით, ლავრის შენობის წართმევით, ოფიციალური პირები მიმართავენ სასამართლოს გადაწყვეტილებას ნაკრძალის მოთხოვნის უზრუნველსაყოფად, რომელიც აღარ არის ძალაში.
ეროვნული ნაკრძალის „კიევ-პეჩორის ლავრის“ ხელმძღვანელობა და მისი მხარდამჭერი მედია მანიპულირებას მიმართავენ და აცხადებენ, რომ სასამართლომ კულტურის სამინისტროს კომისიას მონასტრის შენობების დალუქვის უფლება მისცა. ამის შესახებ უმე-ის იურიდიული დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, დეკანოზმა ალექსანდრე ბახოვმა განაცხადა, იუწყება news.church.ua.
მამა ოლეკსანდრმა გაიხსენა, რომ კიევის ეკონომიკური სასამართლო ახლა განიხილავს ორ საქმეს ლავრას წინააღმდეგ: ერთი არის მონასტრის სარჩელი ნაკრძალის წინააღმდეგ საიჯარო ხელშეკრულების გაუქმების თაობაზე, მეორე კი ნაკრძალის მოთხოვნაზე მონასტრის მიმართ. ქონებით სარგებლობისთვის დაბრკოლებების მოხსნა. სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა ნაკრძალის მოთხოვნა, აუკრძალა მონასტერს ქონების გადაცემისა და მიღების კომისიის მუშაობაში ჩარევა. თუმცა, იურიდიული დეპარტამენტის უფროსმა აღნიშნა, რომ სასამართლოს გადაწყვეტილებამ სარჩელის უზრუნველყოფის შესახებ თავისი სამუშაო ამოწურა, ვინაიდან კომისიამ, რომელსაც იგი ეხებოდა, უკვე დაასრულა მუშაობა.
„ამჟამად, როგორც ვიცით, ნაკრძალში შექმნილია შენობების დალუქვის სხვა კომისია და არ არსებობს სასამართლოს გადაწყვეტილება, რომ რეზერვს ან ამ კომისიას მიენიჭოს შენობების ჩამორთმევის უფლება“, - განაცხადა ადვოკატმა.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „საქმის არსებითი მნიშვნელობის შესახებ გადაწყვეტილება ამ დავაში ჯერ არ არის მიღებული“ და „ნაკრძალის ხელმძღვანელობა და მედია, რომლებიც მანიპულირებენ კონცეფციებით, გამოსცემენ გადაწყვეტილებას შენობების დალუქვის ნებართვის მოთხოვნის თაობაზე“.
„ამგვარად, რეზერვი თვითნებურად, დავის არსებითად შესაბამისი სასამართლო გადაწყვეტილების გარეშე, ტეხავს საკეტებს და ცვლის მათ თავისით კიევ-პეჩორის ლავრის შენობებში, ზღუდავს მონასტრის წვდომას ამ შენობებთან, მიუხედავად ფართის ქირავნობის ხელშეკრულება ძალაშია და ხელშეკრულების ცალმხრივად შეწყვეტის შესახებ დავა განიხილება სასამართლოში“, - შეაჯამა მამა ალექსანდრემ.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 6 ივლისს, ნაკრძალის კომისიამ, პოლიციის მხარდაჭერით, დალუქა კიევ-პეჩორის ლავრის სამი შენობა, მათ შორის უმე-ის წინამძღვრის რეზიდენცია. ამის შემდეგ კულტურის სამინისტრომ 10 ივლისამდე კიდევ ორი ​​შენობის დატოვება მოითხოვა.