დღეს უმე და მისი წინამძღვარი გოლგოთის გზას გადიან, - მონტენეგროს მიტროპოლიტი
მონტენეგროს ეკლესიის წინამძღვარმა თქვა, რომ უმე-ის წინააღმდეგ საშინელი დევნა მიმდინარეობს, რაც არ მომხდარა ბოლშევიკების დროიდან მოყოლებული.
ვაი მათ, ვინც ხარობს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულებით, ეს სიკვდილის ტოლფასია ყველასთვის, ვინც ამას აკეთებს, - თქვა 2023 წლის 7 ივლისს ჩერნოგორიისა და პრიმორსკის მიტროპოლიტმა იოანიკიმ ცეტინის მონასტერში ქადაგებაზე. ეპისკოპოსის ქადაგება მიტროპოლიის პრესსამსახურმა გამოაქვეყნა.
„დღეს ჩვენ ვილოცეთ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის და წმინდა კიევ-პეჩორის ლავრისთვის, განსაკუთრებით მიტროპოლიტი ონუფრისთვის, რომელსაც გუშინ აეკრძალა ლავრაში მის რეზიდენციაში შესვლა, რომელიც იქიდან გააძევეს. ხოლო ლავრის აბატი, მეუფე პაველი, ორ თვეზე მეტია პატიმრობაში იმყოფება. ყველაზე საშინელი დევნა მიმდინარეობს ოქტომბრის რევოლუციის შემდეგ და დღემდე მართლმადიდებლების მსგავსი დევნა არ ყოფილა. დევნა მართლმადიდებელ ქრისტიანთა, გაუგონარი თავდასხმა მართლმადიდებლობაზე!“ - განაცხადა ეპისკოპოსმა.
მან აღნიშნა, რომ ეს ყველაფერი ხდება „მთელი მსოფლიოს წინაშე, რომელიც დუმს ადამიანის უფლებებისა და რელიგიის დარღვევის აშკარა უსამართლობაზე“.
„ვინ არის ყველაზე მდუმარე, ვინც დღეს, ასე ვთქვათ, ყრუდ დუმს? სწორედ ისინი საუბრობენ ადამიანის უფლებებისა და რელიგიის დაცვაზე. მთელი დასავლური სამყარო ხარობს და ეთანხმება წმინდა ადგილების დახურვით, ხარობს წმინდა ადგილების შეურაცხყოფით. და ვაი მათ, ვინც ხარობს ასეთი დანაშაულებით! მერწმუნეთ, ეს სიკვდილის ტოლფასია ყველასთვის, ვინც ამას აკეთებს“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა იოანიკიმ.
მან აღნიშნა, რომ „დღეს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია, მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრის მეთაურობით, რომელიც არის მართლმადიდებლობის საყრდენი, გოლგოთის გზას გადის“. ჩვენ უნდა გვახსოვდეს უკრაინაში ჩვენი მართლმადიდებელი ძმებისა და დების ამჟამინდელი ტანჯვა, რომლებიც იტანენ საშინელ დამცირებას, წმინდა ადგილების მიტაცებას და მათ შეურაცხყოფას, სასტიკ მოპყრობას და  მღვდლების, ბერებისა და მონაზვნების ცემას.
ეპისკოპოსის თქმით, „ყველაზე საშინელი არის ის, რომ მსოფლიოს უმეტესი ნაწილი ჩუმად უყურებს ამ საშინელ დანაშაულებს“.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „უფალი იესო ქრისტე, ჯვარცმული და მკვდრეთით აღმდგარი თავისი ძალითა და სიყვარულით და წმინდა იოანე ნათლისმცემელი, რომელსაც თავი მოჰკვეთეს ღვთის სიყვარულისთვის, არიან მათთან, მათთან ერთად იცავენ და წარმართავენ მათ წმინდა ლოცვებს, ვინც დღეს უკრაინაში იტანჯება ღვთის სიყვარულისთვის. “
„ნათელია, რომ ისინი ღვთის უზენაესი კანონით ხელმძღვანელობენ, რადგან ამ ვითარებაშიც კი მიტროპოლიტი ონუფრი და უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის იერარქები, მათი მღვდლები და ხალხი მხოლოდ სიყვარულს ქადაგებენ და ყველას პატიებას შთააგონებენ. ისინი არავის გმობენ, ერთადერთი, რასაც სიმართლისთვის იღებენ, არის ის, რომ იტანენ უდიდეს დამცირებას, ეკლესიების ძარცვას, მღვდლების შევიწროებას და ცემას, მორწმუნეების დევნას“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ კულტურის სამინისტროს კომისიამ ლავრაში, უმე-ის წინამძღვრის რეზიდენციის კარები შეამტვრია.