ზელენსკი ლვოვში ეკუმენისტურ პარაკლისზე ლოცულობდა
პარაკლისი პრეზიდენტის ოფისის წარმომადგენლების, მეუ-ს, უბკე-ის, რკე-ის, სომხური ეკლესიის, პროტესტანტებისა და მუსულმანების მონაწილეობით ჩატარდა.
2023 წლის 8 ივლისს ზელენსკი პრეზიდენტის ოფისის მეთაურთან ანდრეი ერმაკთან ერთად ლვოვში ეკუმენისტურ პარაკლისზე ლოცულობდა. მოვლენის ვიდეო გამოქვეყნებულია ზელენსკის ტელეგრამ-არხზე.
„ლვოვი. პარაკლისი უკრაინისთვის. გამარჯვებისთვის, სამართლიანი სამყაროსთვის, ჩვენი სახელმწიფოს ტერიტორიული მთლიანობის აღსადგენად“, - ნათქვამია უწყების ტექსტში.
კადრებში ჩანს, რომ მეუ-ს მეთაური რაღაცას კითხულობს ფურცლიდან, მის ხმას პრეზიდენტის პრეს-სამსახური მუსიკით ახშობს. დუმენკოს გვერდით დგანან მეუ-ს ლვოვის „იერარქები“ მაკარი მალეტიჩი და დიმიტრი რუდიუკი, უბკე-ის ლვოვის მიტროპოლიტი იგორ ვოზნიაკი, კათოლიკების, პროტესტანტების, სომხური ეკლესიის, მუსულმანთა წარმომადგენლები.
ბოლოს ზელენსკიმ, ერმაკმა და ხელისუფლების სხვა წარმომადგენლებმა რელიგიური კონფესიების წარმომადგენლებს რიგრიგობით ხელი ჩამოართვეს.