მეუ-ს მხარდამჭერებმა პოლიციის დახმარებით ბელა ცერკვაში მდებარე საკათედრო ტაძარი ჩაიგდეს ხელში
იმის ნაცვლად, რომ პოლიციას შეეჩერებინა თავდამსხმელები, უმე-ის მორწმუნეებს ბელა ცერკვას საკათედრო ტაძრის დაცვის საშუალება არ მისცა.
მეუ-ს აქტივისტებმა ბელა ცერკვაში მდებარე ფერისცვალების ტაძარი პოლიციის უშუალო დახმარებით აიღეს. ამის შესახებ ქალაქ ბელა ცერკვას პროტოდიაკონმა ვალერი იაბლონსკიმ, მჟკ-სთვის მიცემულ კომენტარში განაცხადა.
მისი თქმით, დუმენკოს მომხრეებმა დილის 6 საათზე დაიწყეს საკათედრო ტაძრის კარის გაჭრა, ხოლო 6:10 საათზე პოლიცია მოვიდა, მაგრამ რაიდერების შეჩერების ნაცვლად, პოლიციამ უმე-ს მორწმუნეებს არ მისცა უფლება ტაძარი დაეცვათ.
შედეგად, სამსაათიანი დაპირისპირების შემდეგ, მეუ-ს მხარდამჭერები თავიანთ "მღვდლებთან" ერთად შეიჭრნენ სალოცავში.
საკათედრო ტაძარს ბევრი სამართალდამცველი ჰყავს, რომლებიც, მათივე თქმით, საგამოძიებო მოქმედებებს ატარებენ. ტაძარში მისული მრევლის ნახევარი, ბელოცერკვას და ბოგუსლავის მიტროპოლიტ ავგუსტინესთან და სხვა სასულიერო პირებთან ერთად, ტაძრის ეზოში იმყოფება, მათ შიგნით არ უშვებენ. დანარჩენმა მორწმუნეებმა ჯერ კიდევ ვერ მოახერხეს ტაძრის ტერიტორიაზე შესვლა.
მამა ვალერიმ არ გამორიცხა, რომ პოლიციამ დალუქოს ტაძარი.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ მეუ-ს „ბელოცერკოვის ეპისკოპოსმა“, ევსტრატი ზორიამ დააანონსა უმე-ის ფერისცვალების ტაძრის აღება მისი ქვეშევრდომების მიერ.
მჟკ ასევე იტყობინება, რომ საჰაერო განგაშის დროს პოლიციამ ტაძრის მრევლი შენობის სარდაფში მდებარე თავშესაფარში არ შეუშვა.