წინამძღვარი: უმე-მ პოჩაევის ლავრა ფაქტიურად თავიდან აღადგინა
უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრი პოჩაევის ლავრაში. ფოტო: news.church.ua უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრი პოჩაევის ლავრაში. ფოტო: news.church.ua
მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ იმედი გამოთქვა, რომ "ხელისუფლება პატივისცემით და ყურადღებით მოეპყრობა პოჩაევის ლავრას ძმების კოლოსალურ შრომას მისი აღორძინებისთვის".
პოჩაევის ლავრის ძმებმა, მისმა მმართველმა და უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის იერარქიამ დიდი შრომა ჩადო მონასტრის აღორძინებაში იმ მდგომარეობიდან, რომელშიც საბჭოთა ეპოქაში იმყოფებოდა. ამის შესახებ მჟკ-თან ინტერვიუში ისაუბრა უმე-ის წინამძღვარმა, კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტმა ონუფრემ, რომელიც 1988-1990 წლებში იყო პოჩაევის ლავრის მმართველი.
მან აღნიშნა, რომ მონასტრის აღდგენა დაიწყო 1988 წელს რუსეთის ნათლობის ათასწლეულის აღნიშვნის შემდეგ. როდესაც ხელისუფლებამ მონასტრის ტაძრებისა და შენობების შეკეთების და აღდგენის ნებართვა გასცა, რაც ადრე აკრძალული იყო.
უმე-ის წინამძღვარმა გაიხსენა, რომ ოფიციალური უღმერთოობის პერიოდში „ლავრას წაართვეს მრავალი შენობა და ტერიტორია, ბაღი და სასოფლო-სამეურნეო ტერიტორია, დაიხურა სტამბა, სანთლის წარმოება, საცხობი და ლავრის მეურნეობის სხვა ეკონომიკური ობიექტები; მაშინ საძმოს შენობის ძველ შენობაში განთავსებული იყო რეგიონული ფსიქიატრიული საავადმყოფო.
„ყოფილ მომლოცველთა სასტუმროში, სადაც ახლა ფუნქციონირებს პოჩაევის სასულიერო სემინარია, ლავრის კომპლექსის ქვედა ნაწილში, საბჭოთა ათეიზმის მუზეუმი იყო განთავსებული“, იხსენებს უნეტარესი. – უამრავ ტურისტს, სკოლის მოსწავლეს, სტუდენტს, მუშაკს და ინტელექტუალს მონასტერში შესვლამდე ამ „რელიგიასთან ბრძოლის ცენტრის“ მონახულება უწევდა... ასეთი იყო მაშინდელი რეალობა. სამწუხაროდ, დღეს ეს ბნელი დრო მეორდება, მაგრამ სხვადასხვა ლოზუნგებით.
წინამძღვარმა თქვა, რომ ლავრის ტერიტორიაზე სულ 30-მდე სახელმწიფო საწარმო და ორგანიზაცია ფუნქციონირებს, „უფრო მეტიც, შენობები ექსპლუატირებულ იქნა და ავარიულ მდგომარეობაში იყო“.
„ყოფილი მონასტრის შენობებში 60-მდე ოჯახი ცხოვრობდა, ბინებიდან ხშირად ისმოდა ყვირილი და მთვრალი მამაკაცების გინების ხმა. ოდესღაც მოვლილ სამონასტრო შენობებსა და ტაძრებში უწესრიგობა სუფევდა. მონასტერს ეს ყველაფერი სიტყვასიტყვით არარაობისგან უნდა გამოეცოცხლებინა“, - აღნიშნა უნეტარესმა.
მისი თქმით, „პოჩაევის მონასტერმა ნანგრევებიდან დაიწყო აღდგენა, როგორც ფენიქსმა ფერფლიდან“.
„1994 წელს გაიხსნა პოჩაევის სასულიერო სემინარია, რომლის პირველი მასწავლებლები იყვნენ ლავრის ბერები სასულიერო განათლებით. <...> 1996 წელს სასულიერო პირებმა ლავრის წინამძღვრად აკურთხეს არქიმანდრიტი ვლადიმერი (მოროზი), ახლანდელი ფოჩაევის მიტროპოლიტი, რომელიც 27 წელია დაუღალავად მუშაობს ამ მაღალ მორჩილებაზე. მისი ხელმძღვანელობით ლავრა ფაქტიურად აღორძინდა. უფალი დაეხმარა მეუფე ვლადიმერს და მის ძმებს, დაებრუნებინათ ბევრი ტერიტორია, სამონასტრო ნაგებობა და შენობა ლავრას საკუთრებაში და აეშენებინათ ლამაზი სასტუმრო თანამედროვე სატრაპეზოთი მომლოცველებისთვის. მაგრამ პოჩაევის ლავრის მთავარი ღირსშესანიშნაობა გახდა ახალი ფერისცვალების ტაძარი, უკრაინაში უდიდესი ფართობის მიხედვით, სიდიდით მე-7 მსოფლიოში. ეს არის ჩვენი დროის უნიკალური მემკვიდრეობა, რომლის კულტურული და სულიერი მნიშვნელობის შეფასება რთულია“, - ხაზგასმით აღნიშნა უმე-ის პირველმა იერარქმა.
მან ასევე აღნიშნა მისი წინამორბედის, უნეტარესის მიტროპოლიტ ვლადიმერის დიდი წვლილი ლავრის აღორძინებაში: „ეკლესიის წინამძღვარი, რომელიც გარდაიცვალა ბოსეში, დიდი ყურადღებით ეპყრობოდა პოჩაევის ლავრას. მისი უნეტარესი არა მხოლოდ რეგულარულად ატარებდა აქ ღვთისმსახურებას, არამედ ყოველმხრივ წვლილი შეჰქონდა ლავრას მიწებისა და შენობების დაბრუნებაში, შუამდგომლობდა ხელისუფლებასთან“.
უნეტარესმა იმედი გამოთქვა, რომ „შექმნილ ვითარებაში ჩვენი ხელისუფლება პატივს სცემს და ყურადღებას მიაქცევს იმ კოლოსალურ შრომას, რომელიც ლავრას ძმებმა გაწიეს მის აღორძინებისთვის“.
„ პოჩაევის ლავრის ძმები და ამ რეგიონის ღვთისმოყვარე სამწყსო მრავალი საუკუნის განმავლობაში აჩვენებდნენ მაღალი პატრიოტიზმის, ეროვნული ცნობიერების, მშობლიური უკრაინის, მისი სულიერი კულტურის, უკრაინელი ხალხის ერთგულების მაგალითს. ყველა ეპოქაში პოჩაევი უკუაგდებდა მოწინააღმდეგეთა თავდასხმებს როგორც დასავლური სამყაროდან, ისე აღმოსავლეთიდან“, - ხაზგასმით აღნიშნა მისმა უნეტარესმა.
მან ასევე აღნიშნა, რომ "რუსეთის ფედერაციის ჯარების უკრაინაში შეჭრის შემდეგ, წმინდა მონასტერმა მიიღო მრავალი ასეული ლტოლვილი, რომლებმაც აქ იპოვეს თავშესაფარი, ძმური სითბო, მზრუნველობა და თანაგრძნობა".
როგორც მჟკ იტყობინება, უბკე-ის ხელმძღვანელმა სვიატოსლავ შევჩუკმა განაცხადა, რომ უნიატები „მუშაობდნენ“ პოჩაევის ლავრაზე კონტროლის მოსაპოვებლად.