უმაღლესმა რადამ 7 იანვარს შობა "გააუქმა"
2023 წლის 14 ივლისს უზენაესი რადას დეპუტატებმა მხარი დაუჭირეს კანონპროექტს შრომის კანონების კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ, რომელმაც 7 იანვარს შობა ამოიღო უქმე და არასამუშაო დღეების სიიდან. ამის შესახებ ტელეგრამის არხი „ქვეყნის პოლიტიკა“ იუწყება.
ახალი კანონის მიხედვით, შობის აღნიშვნის ოფიციალური თარიღი და დასვენების დღე მხოლოდ 25 დეკემბერი იქნება.
უმაღლესმა რადამ ასევე შეცვალა საეკლესიო კალენდართან დაკავშირებული კიდევ ორი სახალხო დღესასწაულის თარიღი: უკრაინის სახელმწიფოებრიობის დღე გადავიდა 28 ივლისიდან 15 ივლისამდე, ხოლო უკრაინის დამცველთა დღე - 14 ოქტომბრიდან 1 ოქტომბრამდე.
ცვლილებები ძალაში 2023 წლის 1 სექტემბრიდან შევა.
როგორც მჟკ იტყობინება, პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ პარლამენტს წარუდგინა კანონპროექტი 7 იანვარს ქრისტეს შობის დღესასწაულის გაუქმების შესახებ.
მანამდე კულტურის მინისტრმა ალექსანდრე ტკაჩენკომ განაცხადა, რომ მეუ-სა და უბკე-ს ახალ კალენდარულ სტილზე გადასვლასთან დაკავშირებით, აუცილებელია სახალხო დღესასწაულების გადადება.