რმე-მ გამოაცხადა დონბასში უმე-ის სამი ეპარქიის რეგისტრაცია რუსეთის ფედერაციის კანონმდებლობით
მოსკოვის საპატრიარქოს საქმეთამმართველის მოადგილის თქმით, რმე-ს წმინდა სინოდს ჯერ არ განუხილავს ლუგანსკის, დონეცკისა და გორლოვკის ეპარქიების სტატუსის საკითხი.
რუსეთის ფედერაციის ხელისუფლებამ დაარეგისტრირა ლუგანსკის, დონეცკის და გორლოვკას ეპარქიები რუსეთის კანონმდებლობის შესაბამისად, განაცხადა tass.ru -სთან მოსკოვის პატრიარქის ვიკარმა, ეპისკოპოსმა საბამ (ტუტუნოვმა).
მისი თქმით, ვინაიდან ეს ეპარქიები ფუნქციონირებენ „რუსეთის ტერიტორიაზე“, ისინი „სამართლებრივად უნდა გაფორმდეს, როგორც ამას რუსული კანონმდებლობა მოითხოვს“.
ეპისკოპოსმა ასევე თქვა, რომ უკრაინის მიერ უკონტროლო ტერიტორიებზე ეპარქიებს შორის კომუნიკაცია „კიევის ეკლესიასთან აშკარად რთულია, ამიტომ ყველა კითხვაზე, რაც მათ ადრე დაუსვეს კიევის უნეტარეს მიტროპოლიტს, მიმართავენ პატრიარქს“.
კითხვაზე, განიხილა თუ არა ლუგანსკის, დონეცკისა და გორლოვკის ეპარქიების პოზიცია რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდმა, ეპისკოპოსმა განაცხადა, რომ „სინოდის სხდომა ჯერ არ ჩატარებულა“.
მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ "დსრ-ის ხელმძღვანელმა" დენის პუშლინმა თქვა, რომ უმე-ის ორი ეპარქიის - დონეცკის და მარიუპოლის და გორლოვსკაიასა და სლავიანსკის სასულიერო პირებმა გამოთქვეს რმე-ში გადასვლის სურვილი.