მეუფე პავლეს საქმე არის ხელისუფლების ბრძანება მთელი ეკლესიის დაშინების მიზნით, - ნოვინსკი
ყოფილმა სახალხო დეპუტატმა თქვა, რომ ხელისუფლების ქმედებები უმე-ის წინააღმდეგ არის რელიგიათშორისი სიძულვილის გაღვივება.
ყოფილმა სახალხო დეპუტატმა და უმე-ის პროტოდიაკონმა ვადიმ ნოვინსკიმ ფეისბუქზე განაცხადა, რომ საქმე ლავრის წინამძღვრის, მიტროპოლიტ პავლეს წინააღმდეგ, არის პოლიტიკური ბრძანება, რომელიც ორგანიზებულია უმე-ის იერარქების, კიევ-პეჩერის ლავრას ძმების და ყველა მორწმუნის დასაშინებლად.
მას 33,3 მილიონი გრივნის გირაოს ოდენობა აბსურდულად მიაჩნია.
”იფიქრეთ ამ რიცხვზე. ტერნოპოლის საოლქო საბჭოს თავმჯდომარემ, მიხეილ გოლოვკომ, რომელიც ქრთამზე იყო დაჭერილი, 805 000 გრივნა გადაიხადა და თავის მოვალეობას დაუბრუნდა. სახალხო დეპუტატმა სერგეი ალექსეევმა, რომელიც ასევე ქრთამში იყო დაჭერილი, 4 ივლისს გირაო 2,2 მილიონი გრივნის ოდენობით გადაიხადა. მაგრამ მიტროპოლიტს განსხვავებული პირობები აქვს. გოლოვკო და ალექსეევი სისტემის ნაწილია, ისინი „მათიანია“. მათ ბრალი ედებათ კორუფციულ პრაქტიკაში, რომლის მიმართაც ჩვენი ხელისუფლება ტოლერანტულია. ვლადიკა პავლეს საქმე სხვა სახისაა. ეს არის უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის სასამართლო პროცესის მოწყობის მცდელობა, იერარქიის სხვა წარმომადგენლების, კიევ-პეჩერის ლავრის ბერების და საერო პირების დასაშინებლად საჩვენებელი სასამართლო პროცესის მოწყობა“, - წერს ნოვინსკი.
იგი თვლის, რომ „ხელისუფლებამ დიდი ხანია დაადგინა ეკლესიის განადგურების გზა, ჭეშმარიტი მართლმადიდებლობის მოსპობა, რაც ნიშნავს, რომ ისინი მოაწყობენ სამართლებრივ შოუებს, გაათანაბრებენ „სამართლიანობის“, „კანონიერების“, „სამართლიანობის“ ცნებებს.
„გიჟებს არ ესმით, რომ ღვთის განაჩენი არ ითვალისწინებს დაპირებებს და ისტორიის სასამართლო ხშირად დიდებულ მონარქებსა და დიქტატორებსაც კი ფერფლად აქცევს“, - დაასკვნა ვადიმ ნოვინსკიმ.