რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის პატრიარქი: მჯერა, რომ წმინდა რუსეთის ეკლესია კვლავ გაერთიანდება
რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის მეთაური მიიჩნევს, რომ ეკლესიის არსებობა ქვეყნის დამოუკიდებლობაზეა დამოკიდებული და რელიგიური კოლოსები სახელმწიფო მხარდაჭერის გაქრობისთანავე იშლება.
2023 წლის 18 ივლისს რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის პატრიარქმა კირილმა წმ. სერგი რადონეჟელის დღესასწაულზე იქადაგა, რომ ეკლესიის არსებობა დამოკიდებულია ქვეყნის დამოუკიდებლობაზე და გამოთქვა იმედი, რომ დროთა განმავლობაში წმინდა რუსეთის ეკლესია კვლავ გაერთიანდება. პატრიარქ კირილის ქადაგება მოსკოვის საპატრიარქოს ვებგვერდზე გამოქვეყნდა.
რუსეთის ეკლესიის ამჟამინდელ მდგომარეობაზე კომენტირებისას, პატრიარქმა წუხილი გამოთქვა, რომ მისი ერთობა "არასაკმარისად გამოხატული" და, მისი აზრით, "არასაკმარისად ძლიერია". რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარი იმედოვნებს, რომ „როგორც კი გაქრება განხეთქილების პოლიტიკური მხარდაჭერა, წმინდა რუსეთის ეკლესია კვლავ გაერთიანდება“.
მისი თქმით, „იგივე ძალები, რომლებიც ცდილობდნენ ქვეყნის და ჩვენი ხალხის დაყოფას, ყველაფერს აკეთებენ იმისთვის, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას ჩამოაშორონ“.
მან შეადარა სქიზმატური უკრაინული კონფესიები საბჭოთა პერიოდის რელიგიურ სტრუქტურებს და დასძინა, რომ ისინი "აღმოჩნდნენ თიხის კოლოსები და დაინგრა როგორც კი სახელმწიფო მხარდაჭერა გაქრა".
პატრიარქმა დამსწრეები დაარწმუნა, რომ „დღეს ჩვენ არ ვფიქრობთ რაიმე პოლიტიკურ მიზნებზე, არამედ ვლოცულობთ მთელი რუსეთის ძლიერი სულიერი ერთიანობის აღდგენისთვის, რაც გამოიხატება რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ერთიანობაში“.
მან გაიხსენა პავლე მოციქულის სიტყვები, რომ "ჩვენი ბრძოლა არ არის ხორცისა და სისხლის წინააღმდეგ" და ამიტომ მოუწოდა, ვიზრუნოთ ეკლესიის ერთობაზე არა მხოლოდ " პოლიტიკური მოქმედებებით, არამედ უპირველეს ყოვლისა სულების განდევნით."