მეუ-ს სასულიერო პირმა უარი თქვა რადონეჟელ სერგიზე უმე-ის "ბუნდოვანი პოზიციის" გამო
მეუ-ს „მღვდელმა“ სერგეი ჩუდინოვიჩმა ფეისბუქზე განაცხადა, რომ უარს ამბობს თაყვანი სცეს თავის ზეციურ მფარველს, წმინდა სერგი რადონეჟელს, რადგან ის „არ არის მისთვის მისაბაძი მაგალითი“.
”მე არ აღვნიშნავ ჩემი მფარველი ანგელოზის დღეს (18 ივლისი - რედ.), რადგან ეს წმინდანი არ არის შესაფერისი ჩემთვის, როგორც სულიერი წინამძღვარი,” - თქვა ჩუდინოვიჩმა.
არგუმენტად მეუ-ს „მღვდელმა“ მოიყვანა ის, რომ ბერის ქმედებები მას ახსენებს უმე-ს.
"დიმიტრი დონსკოის ღვაწლი კულიკოვის ომში, ოსლაბლიას (ოსლაბლია, - რედ.) და ალექსანდრე პერესვეტის, რაზეც მოგვითხრობს ჰაგიოგრაფია, სხვათა შორის, მასზე ბევრი კითხვაა - მე არ მომწონს ეს ყველაფერი, ის მახსენებს უკრაინის თანამედროვე ეკლესიის პოზიციას", - თქვა ჩოვიჩმა.
მისი თქმით, „უკრაინაში პრორუსული ეკლესიის გაურკვეველი პოზიციის გამო, დღეს არ მინდა აღვნიშნო სერგი რადონეჟელის ხსოვნის დღე, როგორც ჩემი ზეციური მფარველი და როგორც ადამიანი, რომელიც არ არის ჩემთვის კარგი მისაბაძი“.
”მე მივმართავ მას. დაე, თუ უნდა, ილოცოს ჩემთვის, მაგრამ ასე გადავწყვიტე. მე შევინახავ მის ხატს, რადგან ეს ოჯახური რელიქვიაა, მაგრამ მაპატიოს რადონეჟელმა სერგიმ, ახლა 7 ოქტომბერს მექნება მფარველი ანგელოზის დღე, ”- დაასრულა სიტყვა ჩუდინოვიჩმა.