ოსტაპენკომ თქვა, რომ ლავრას აღება ეროვნული გვარდიის დახმარებით იყო საჭირო
ნაკრძალის ხელმძღვანელის თქმით, გასული წლის მაისში იყო ხელსაყრელი მომენტი კიევ-პეჩერის ლავრაზე ძალისმიერი კონტროლის სწრაფი დამყარებისთვის.
კიევ-პეჩერსკის ლავრის ნაკრძალის გენერალური დირექტორის მოვალეობის შემსრულებლის მაქსიმ ოსტაპენკო თვლის, რომ მონასტერი კონტროლის ქვეშ აღება 2022 წლის გაზაფხულზე ეროვნული გვარდიის ჩართულობით უნდა მომხდარიყო. ამის შესახებ მან ukrinform.ua-სთან ინტერვიუში განაცხადა.
„უმჯობესი იქნებოდა გასული წლის მაისში დაწყებულიყო, როდესაც უკრაინის შეიარაღებულმა ძალებმა მტერი განდევნეს დედაქალაქიდან“, - განაცხადა ოფიციალურმა წარმომადგენელმა. - მაშინ საჭირო იყო, შედარებით რომ ვთქვათ, ეროვნული გვარდიის მიერ ტერიტორიის შემოზღუდვა და ყველა შენობის შემოწმება, მათი გამოყენების სამართლებრივი და ტექნიკური რეჟიმის დადგენა და მხოლოდ ამის შემდეგ ახალი ხელშეკრულებების გაფორმება. მაგრამ მაშინ სახელმწიფო უკვე იბრძოდა სხვა მიმართულებით - სუმი, ხარკოვის ოლქი, მას ბევრი რამ დაატყდა ერთდროულად თავს... ეკლესიის ზოგიერთმა წარმომადგენელმა, მათმა აგენტებმა, რომლებიც მართლაც მუდმივ კონტაქტში არიან რუსეთთან, ფრთები გაშალეს და დაიწყეს იმის გამოყენება, რომ უკრაინა ჯერ კიდევ ტოლერანტული და კანონიერი სახელმწიფოა.
ოსტაპენკოს თქმით, უმე-ის წარმომადგენლები, რომლებიც იცავენ სალოცავს კანონიერი მეთოდებით, სავარაუდოდ მოქმედებენ ,,უკრაინის ინტერესების’’ წინააღმდეგ.
ნაკრძალის მმართველმა დასძინა, რომ ის "ბედნიერი იქნება", თუ წლის ბოლომდე ნაკრძალი გააკონტროლებს ლავრის ყველა შენობას და წმინდანთა ნეშთებს.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 19 ივლისს კიევის საქალაქო სასამართლოში გაიმართა პირველი სხდომა, რომელიც მიეძღვნა კიევ-პეჩერის ლავრის სარჩელის განხილვას საიჯარო ხელშეკრულების დარღვევის შესახებ.