უმე გამოეხმაურა რმე-ს მეთაურის განცხადებას "განხეთქილებაში გადასვლის შესახებ"
მიტროპოლიტმა კლიმენტმა თქვა, რომ ვერავინ შეძლებს ეჭვქვეშ დააყენოს უმე-ის მღვდლებისა და სასულიერო პირების ჭეშმარიტების მსახურების გამოცდილება.
უმე-ის სინოდალური საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, მიტროპოლიტმა კლიმენტმა კომენტარი გააკეთა მჟკ-ის განცხადებაზე რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაურის, კირილის განცხადებაზე, რომ „ვინც შეწყვიტა პატრიარქის სახელის ხსენება, განხეთქილების გზას ადგას“.
მისი თქმით, უმე-ის მორწმუნეები და სასულიერო პირები განიცდიან ღია დისკრიმინაციას მათი რელიგიური მრწამსის, კერძოდ, ჭეშმარიტი სამოციქულო ეკლესიისადმი მიკუთვნების სურვილის გამო.
მიტროპოლიტმა კლიმენტმა აღნიშნა, რომ უმე-ს ეკისრება უკიდურესი ზეწოლის ტვირთი დოგმატური და კანონიკური ეკლესიის სტრუქტურის სიწმინდისადმი ერთგულების გამო.
„ჩვენი მღვდლების სიმართლეში დგომის გამოცდილება არ არის თეორიული. თუნდაც ვინმეს, ვინც არ უნდა იყოს, ამ გამოცდილების კითხვის ნიშნის ქვეშ დაყენება მოინდომოს, ეს არ გამოუვა. უმე-ის მთელი უახლესი ისტორიისთვის, მისი ადმინისტრაციის სრული დამოუკიდებლობისა და თავისუფლების მოწმობის მინიჭებიდან დღემდე, ადასტურებს, რომ იგი იცავს მას, მიმართულია მასში რეალურად არსებული სულიწმინდის მადლით. მრევლი ამას გრძნობს. ამიტომაც არ ღალატობს ჩვენს ეკლესიას“, - განაცხადა მან.
იერარქმა ასევე თქვა, რომ პატრიარქ კირილის მოწოდებები ილოცოს "გამარჯვებული ტრიუმფისთვის, ვინც იარაღს ართმევს წმინდა რუსეთს" არ შობს მშვიდობას ხალხის გულებში, არამედ იწვევს სკანდალს.
„მადლობა ღმერთს, რომ მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრი არის უმე-ის წინამძღვარი. თავის ქადაგებებში და მიმართვაში ხელმძღვანელობს არა პოლიტიკით, არამედ ევანგელურ სიყვარულით. ეს სიყვარული ყველაფერს დაიპყრობს, არ აქვს მნიშვნელობა, სხვა რის კურთხევას იძლევა“, - დასძინა ეპისკოპოსმა.
როგორც მჟკ წერდა, პატრიარქმა კირილმა განაცხადა, რომ მღვდლებსა და იერარქებს, რომლებიც მას არ იხსენიებენ, არ აქვთ სინდისი და გამბედაობა.