ხმელნიცკის ოლქში ხელისუფლებამ აღკვეთა რელიგიური მსვლელობა პოჩაევის ლავრაში
ხმელნიცკის ოლქის ხელისუფლება პოჩაევის ლავრაში ტრადიციული რელიგიური მსვლელობის აკრძალვას ხსნის „ადამიანების სიცოცხლესა და ჯანმრთელობაზე ზრუნვით“.
ხმელნიცკის რეგიონის თავდაცვის საბჭომ აკრძალა მასობრივი რელიგიური ღონისძიებები 2023 წლის 27–28 ივლისს და 19–25 აგვისტოს, კერძოდ, უმე-ს მორწმუნეების ტრადიციული რელიგიური მსვლელობა კამიანეც-პოდილსკიდან პოჩაევის ლავრამდე. 0382.ua-ს ცნობით, ამის შესახებ რეგიონული სამხედრო ადმინისტრაციის უფროსის პირველმა მოადგილემ სერგეი ტიურინმა განაცხადა.
”საუბარია მომლოცველთა მსვლელობაზე დიდ და მცირე ჯგუფებში ხმელნიცკის რეგიონში, წმინდა მიძინების პოჩაევის ლავრისკენ მიმავალ გზაზე,” - ხაზგასმით აღნიშნა ოფიციალურმა წარმომადგენელმა.
მან დასძინა, რომ რეგიონულმა ხელისუფლებამ „ასევე რეკომენდაცია გაუწია ადგილობრივ მთავრობებს ახსნა-განმარტებითი სამუშაოები ჩაატარონ თავიანთ იურისდიქციაში მსგავსი ღონისძიებების ჩატარების აკრძალვის მკაცრად დაცვის აუცილებლობის შესახებ“.
ტიურინის თქმით, რეგიონის ლიდერებმა ასეთი გადაწყვეტილება მიიღეს "პროვოკაციების და რუსების მიერ მსგავსი სიტუაციებით სარგებლობის თავიდან აცილების მიზნით", რათა "ჩვენი ხალხის სიცოცხლე და ჯანმრთელობა გადაერჩინათ".
როგორც მჟკ წერდა, 250-კილომეტრიანი რელიგიური მსვლელობა კამენეც-პოდოლსკის ეპარქიიდან პოჩაევის ლავრამდე უფლის ფერისცვალებისა და ღვთისმშობლის მიძინების დღესასწაულებს შორის 180 წელზე მეტია იმართება. 2022 წელს ადგილობრივი ხელისუფლება და მეუ-ს აქტივისტები ცდილობდნენ ხელი შეეშალათ მრევლისთვის, გადაკეტეს გასასვლელი ზოგიერთ დასახლებაში, ჩაკეტეს ჭები მომლოცველთა თვალწინ, დახურეს მაღაზიები და მორწმუნეების წინააღმდეგ ძალაც კი გამოიყენეს.