მიტროპოლიტი აგაფანგელი: "სსო" არის უკრაინელი ხალხის გენოციდი
ოდესის მიტროპოლიტმა აგაფანგელმა ეპარქიის სასულიერო პირებისა და მორწმუნეებისადმი მიმართვაში ფერისცვალების ტაძარზე სარაკეტო თავდასხმას უწოდა „თანამედროვე ისტორიაში ყველაზე საშინელი მოვლენა“ და გამოთქვა იმედი, რომ ტაძარი აღდგება.
მიმართვა გამოქვეყნდა ოდესის ეპარქიის ტელეგრამ-არხზე.
„2022 წლის 24 თებერვლიდან ჩვენს მშობლიურ უკრაინაში მიმდინარეობს რუსეთის ფართომასშტაბიანი სამხედრო აგრესია, იღუპება ხალხი, იღვრება ადამიანების სისხლი, ნადგურდება ქალაქები და სოფლები, ეკლესია-მონასტრები. როგორიც არ უნდა იყოს ეგრეთ წოდებული სამარცხვინო „სპეციალური სამხედრო ოპერაციის“ მიზანი, ის ვერ გაამართლებს მკვლელობას და ძალადობას, განადგურებას და იძულებით გაქცევას. ჩვენ ჯერ კიდევ არ გვესმის: ვისგან უნდათ ჩვენი გათავისუფლება? სიცოცხლისგან?" - წერს ეპისკოპოსი.
მან უკრაინაში რუსეთის შეჭრას უწოდა „უკრაინელი ხალხის ნამდვილი გენოციდი“.
„ეს არის ყველას სიგიჟე, ვინც გასცემს ბრძანებას უკრაინის დაბომბვის, ჩვენი ჯარისკაცების და ჩვენი ხალხის დახოცვაზე. ჩვენ ვიცავთ ჩვენს მშობლიურ უკრაინულ მიწას, ჩვენ ვიცავთ ჩვენი სუვერენული დამოუკიდებელი სახელმწიფოს საზღვრებს. ჩვენ გვსურს თავი დაგვანებონ და მოგვცენ საშუალება ვიცხოვროთ ჩვენს მშობლიურ მიწაზე მშვიდობიანი ცის ქვეშ“, - წერს მიტროპოლიტი აგაფანგელი.
მისი თქმით, „დღეს ქვეყანა, რომელიც თავს მართლმადიდებლად თვლის, ვერ იცავს ღვთის კანონს სიტყვით და ამასთანავე ჩადის ბოროტებასა და სიბნელეს“.
ეპისკოპოსმა იმედი გამოთქვა, რომ "ჩვენ შევძლებთ აღვადგინოთ ჩვენი სალოცავი - ფერისცვალების ტაძარი".
მანამდე მჟკ წერდა, რომ უმე-ის იერარქმა ოდესის საკათედრო ტაძრის დაბომბვის შემდეგ პატრიარქ კირილს მიმართა.