ზელენსკი: ოდესის ფერისცვალების ტაძარი რუსული Kh-22 რაკეტამ გაანადგურა
ვოლოდიმერ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ რუსული რაკეტა დაეცა ოდესაში საკათედრო ტაძარს. ფოტო: ютуб-канал Зеленского ვოლოდიმერ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ რუსული რაკეტა დაეცა ოდესაში საკათედრო ტაძარს. ფოტო: ютуб-канал Зеленского
პრეზიდენტმა კომენტარი გააკეთა ოდესის უმე-ის საკათედრო ტაძარზე სარაკეტო თავდასხმაზე.
2023 წლის 23 ივლისს ვოლოდიმერ ზელენსკიმ საღამოს ვიდეომიმართვაში თავის YouTube არხზე განაცხადა, რომ ოდესაში UOC-ის ფერისცვალების ტაძარი განადგურდა რუსული Kh-22 რაკეტით.
”ამ ღამით (23 ივლისი - რედ.), რუსული ხომალდსაწინააღმდეგო რაკეტა Kh-22, დაეცა ოდესის ფერისცვალების ტაძრის საკურთხეველს, უკრაინის ერთ-ერთ ყველაზე ძვირფას ტაძარს,” - თქვა ზელენსკიმ.
მან გაიხსენა, რომ 1936 წელს ბოლშევიკებმა დაანგრიეს ტაძარი და აღადგინეს იგი დამოუკიდებელი უკრაინის პერიოდში. „ახლა კი ტერორისტები მის განადგურებას ისევ ცდილობენ“, - თქვა პრეზიდენტმა.