უახლოეს დღეებში რადა მიიღებს კანონპროექტს უმე-ის აკრძალვის შესახებ, - ნათქვამია წყაროს მიერ
მჟკ-ს წყაროების ცნობით, უახლოეს დღეებში სახალხო დეპუტატები პირველი მოსმენით კენჭს უყრიან კანონპროექტს, რომელიც კრძალავს უმე-ს.
ერთი კვირის განმავლობაში უმაღლესი რადა პირველი მოსმენით მიიღებს კანონპროექტს No8371, რომელიც ითვალისწინებს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის აკრძალვას, განუცხადა მჟკ-ს, რადას წყარომ.
მისი თქმით, კენჭისყრა ჩატარდება ხუთშაბათს, 27 ივლისს.
აღნიშნულია, რომ კანონპროექტი პარლამენტს განსახილველად მხოლოდ იმ შემთხვევაში წარედგინება, თუ ხელისუფლება ხმებში დარწმუნებული იქნება.
„შეიძლება ოთხშაბათს შევიდეს ხუთშაბათის სესიის დღის წესრიგში, მაგრამ პარალელურად ხუთშაბათს, სხდომის დაწყებისთანავე, შეიძლება ამოღებულ იქნეს. ყველაფერი იმაზე იქნება დამოკიდებული, რამდენ ხმას დააგროვებენ. თუ ხმების 100% მიიღებენ , როგორც ეს იყო მარიხუანას ლეგალიზაციის შემთხვევაში, მაშინ, რა თქმა უნდა, გაიტანენ კენჭისყრაზე. მაგრამ თუ გაჩნდა ეჭვი, კანონპროექტი ამოღებულ იქნება დღის წესრიგიდან. მათთვის (ხელისუფლებისთვის, - რედ.) კანონპროექტის რადაში ჩაგდება მარცხს ნიშნავს“, - ამბობს წყარო.
კანონპროექტი No8371 „უკრაინის რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის შესახებ უკრაინის ზოგიერთ კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ“ რადაში 2023 წლის 19 იანვარს დარეგისტრირდა. კანონპროექტის ინიციატორი უკრაინის პრემიერ-მინისტრი დენის შმიჰალია.
მაშინ უმე-ის იურიდიულმა დეპარტამენტმა განაცხადა, რომ №8371 კანონპროექტი ეწინააღმდეგება კონსტიტუციას, კანონპროექტების შემუშავების წესს, ეროვნულ კანონმდებლობას და საერთაშორისო კანონს.
როგორც მჟკ იტყობინება, უზენაეს რადამ განაცხადა, რომ უმე შეიძლება აიკრძალოს მხოლოდ სასამართლოს გადაწყვეტილებით.