უკრაინის ხელისუფლებამ განაცხადა, რომ ქვეყანაში მართლმადიდებლობისთვის ერთადერთი საფრთხე რუსეთის ფედერაციაა
საგარეო საქმეთა სამინისტროს ხელმძღვანელმა განაცხადა, რომ უკრაინის ხელისუფლება გაეროს უშიშროების საბჭოს მომავალ სხდომაზე მართლმადიდებლური ეკლესიების განადგურების თემას დააყენებს.
უკრაინის ხელისუფლებამ იზრუნა რუსეთის მიერ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიების განადგურებაზე. ამის შესახებ, კერძოდ, საგარეო საქმეთა მინისტრმა დიმიტრი კულებამ 2023 წლის 23 ივლისს ტვიტერზე დაწერა.
მისი თქმით, „რუსეთი სისტემატიურად ანადგურებს უმე-ს და მის ეკლესიებს“. მაგალითად, კულებამ მაგალითად მოიყვანა თავდასხმა ოდესის უმე-ის ფერისცვალების ტაძარზე. ამასთან, მან არ მიუთითა ტაძრის აღმსარებლურ კუთვნილებაზე.
„ამ საკითხს უკრაინის საკითხზე გაეროს უშიშროების საბჭოს მომავალ სხდომაზე დავაყენებთ, რათა განვმარტოთ, რომ რუსეთი ერთადერთი საფრთხეა უკრაინის მართლმადიდებლობისთვის“, - განაცხადა უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ხელმძღვანელმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ რადას წყაროს ცნობით, ხელისუფლება მალე მიიღებს კანონპროექტს უმე-ის აკრძალვის შესახებ.