სასამართლომ ჩერკასის მიტროპოლიტ თეოდოსს სადღეღამისო შინაპატიმრობა გაუხანგრძლივა
სასამართლოს გადაწყვეტილებით, უმე-ის ჩერკასის ეპარქიის წინამძღვარი შინაპატიმრობაში კიდევ ორი თვის განმავლობაში დარჩება.
2023 წლის 24 ივლისს ჩერკასის სოსნოვსკის რაიონულმა სასამართლომ ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტ ფეოდოსს სადღეღამისო შინაპატიმრობა გაუხანგრძლივა. ამის შესახებ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ჩერკასიის ეპარქიის პრესსამსახური იტყობინება.
მოსამართლემ არ დააკმაყოფილა ეპისკოპოსის დამცველთა შუამდგომლობა აღკვეთის ღონისძიების შესაცვლელად.
სასამართლოს გადაწყვეტილებით, ეპისკოპოსი პატიმრობაში კიდევ ორი თვით, 2023 წლის 21 სექტემბრამდე დარჩება.
როგორც მჟკ იტყობინება, მიტროპოლიტი თეოდოსი 2023 წლის 12 აპრილიდან იმყოფება სადღეღამისო შინაპატიმრობაში. მას ბრალი ედება უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 436-2 მუხლის მე-2 და მე-3 ნაწილებით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენაში. (გამართლება, კანონიერების აღიარება, რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული აგრესიის უარყოფა უკრაინის წინააღმდეგ, მისი მონაწილეების განდიდება) და მუხ. 161 (მოქალაქეთა თანასწორობის დარღვევა მათი რელიგიური კუთვნილების, რელიგიური მრწამსის მიხედვით).