მეუ-ს სასულიერო პირი: დაე, უმე-ის მორწმუნეებმა იგრძნონ ომი, ილოცონ დანგრეულ ეკლესიებში
გიორგი კოვალენკომ უმე-ის მორწმუნეებს ურჩია ილოცონ დანგრეულ ეკლესიებში, რათა „რუსულ პროპაგანდას არ ენდონ“.
მეუ-ს „მღვდელმა“ გიორგი კოვალენკომ თქვა, რომ რუსეთის მიერ დანგრეული ეკლესიების აღდგენა არ არის საჭირო, წინააღმდეგ შემთხვევაში უმე-ის მორწმუნეები არ შეწყვეტენ რუსეთის ფედერაციის პროპაგანდის ნდობას. ამის შესახებ მან იუთუბის არხზე „ჩვენ ვართ უკრაინა“ გამოქვეყნებული ტელემარათონის ეთერში განაცხადა.
კითხვაზე, სად უნდა წავიდნენ სალოცავად ოდესის ფერისცვალების ტაძრის მრევლი სარაკეტო თავდასხმის შემდეგ, კოვალენკომ თქვა, რომ უკრაინის დამოუკიდებლობის პერიოდში, უმე-მ აღადგინა და ააშენა მრავალი ეკლესია - მონასტერი.
ამასთან, „მღვდლის“ თქმით, დანგრეული სალოცავების აღდგენის დაჩქარება არ არის საჭირო.
„არა მგონია, რომ ხალხმა სალოცავი ვერ მოძებნოს. ვფიქრობ, რომ ძალიან მნიშვნელოვანია, არ იჩქარონ ყველაფრის აღდგენა, არ იჩქარონ ტერიტორიის გასუფთავება. მე ვფიქრობ, რომ ახლა დროა უმე-ის მორწმუნეებმა ილოცონ ამ დანგრეულ ეკლესიებში, ამ კონკრეტულ სახელმწიფოში. მნიშვნელოვანია მისი დანახვა, გამოცდილება, რათა არ ენდოთ რუსულ პროპაგანდას ან ნარატივებს ცალკეულ ხალხზე, პატარა რუსეთზე, ნოვოროსიაზე და სხვა ისტორიებზე, რომლებიც მუდმივად იქმნება ოდესაში“, - თქვა მან.
როგორც მჟკ იტყობინება, უკრაინაში ომის გამო, უმე-ის 236 ეკლესია განადგურდა და დაზიანდა.
ჩვენ ასევე დავწერეთ, რომ უკრაინის ომის დროს უმე-ის წარმომადგენლების უმეტესობა დაიღუპა.
მჟკ ასევე იტყობინება, რომ უმე-ის წინამძრვრის ფონდმა უკრაინის შეიარაღებულ ძალებს დახმარება გადაურიცხა 1,9 მილიონი გრივნა.