მუე-ს "იერარქმა" თქვა, რატომ სჭირდება მას რუსული პასპორტი
კლიმენტ კუშჩს მიაჩნია, რომ ვინც მისი პასპორტის თემით "შეეცდება ატეხოს ეს საკითხი", ფულს იღებს ფსუ-სგან.
ყირიმის ეპარქიის მუე-ს წინამძღვარმა კლიმენტ კუშჩმა თქვა, რომ მას ყირიმში პირადი და საეკლესიო ქონების შესანარჩუნებლად რუსული პასპორტი სჭირდება, იუწყება “DetectorUA. ინტერვიუერი”.
კლიმენტ კუშჩმა, საქენ აიმურზაევის შენიშვნასთან დაკავშირებით კომენტარი გააკეთა მისი რუსული პასპორტის ფოტოებზე, თქვა, რომ ის არის "უკრაინის მოქალაქე რუსული პასპორტით".
”კამათი გრძელდება: აქვს თუ არა კლემენტს პასპორტი. დიახ აქ არის. დიახ, არსებობს, რადგან ეს პასპორტი რომ არ მქონდეს, ყირიმში სამსახურის უფლება არ მექნებოდა, მე დავკარგავდი მთელ ქონებას, არამარტო ეკლესიის, არამედ ჩემს პირად ქონებას, რომელიც ყირიმში მაქვს ”, - განმარტა მან. იერარქმა ”.
კლიმენტ ასევე მიაჩნია, რომ ვინც მისი პასპორტის თემით "შეეცდება ატეხოს ეს საკითხი", ფულს იღებს ფსუ-სგან.
გარდა ამისა, მან აღნიშნა, რომ ”მათ, ვისაც სჯერა, რომ ეს პასპორტი ძალაშია, კანონიერია, ისინი სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობის ქვეშ ექცევიან უკვე უკრაინის ტერიტორიაზე, რადგან ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ კანონი ადგენს, რომ ეს პასპორტი არ არის აღიარებული დოკუმენტი”
”თუ ამას აღიარებთ, მაშინ აღიარებთ ანექსიას და ყველაფერს, რაც იქ ხდება, მაშინ ჩნდება კითხვა: რამდენს გადაგიხდის უფს ყირიმში გაცემული რუსული პასპორტის ამ გზით პოპულარიზაციისთვის?” - კითხულობს "მიტროპოლიტი" კლიმენტი.
ადრე მჟკ წერდა, რომ მუე-ს "იერარქი" რუსული პასპორტით გაკვირვებულია, რატომ ლაპარაკოს ყველა "ამ ფურცელზე".