ფანარის უფროსი მიიწვიეს იერუსალიმში იაკობ მოციქულის ხსენების დღესასწაულზე
პატრიარქი თეოფილე და პატრიარქი ბართლომე. ფოტო: simvol-veri.ru პატრიარქი თეოფილე და პატრიარქი ბართლომე. ფოტო: simvol-veri.ru
იერუსალიმის საპატრიარქოს წარმომადგენელმა სტამბოლში მოციქულის იაკობის ხსენების დღის წირვაზე მიიწვია ფანარის უფროსი.
4 ოქტომბერს, ფანარის ხელმძღვანელმა, პატრიარქმა ბართლომემ მიიღო მოწვევა სტამბოლში იერუსალიმის საპატრიარქოს წარმომადგენლისგან, არქიეპისკოპოს ნექტარიოსისგან (სელამამაძიდი), რათა აღესრულა ლიტურგია უფლის ძმის, იაკობ მოციქულის ხსენების დღეს, იუწყება Оrthodox Тimes.
მთავარეპისკოპოსმა ნექტარიოსმა პატრიარქი ბართლომეოსი მიიწვია საღმრთო ლიტურგიის აღსანიშნავად 23 ოქტომბერს - უფლის ძმის, იერუსალიმის პირველი ეპისკოპოსის, იაკობ მოციქულის ხსენების დღეს.
ადრე მჟკ-მა გამოაქვეყნა, რომ იერუსალიმის პატრიარქმა თეოფილემ განაცხადა, რომ უკრაინაში მხოლოდ მისი უნეტარესის ონუფრიუსის ეკლესია აღიარებს.
2020 წლის 26 თებერვალს, იორდანიის დედაქალაქ ამანში, გაიმართა ადგილობრივი მართლმადიდებლური ეკლესიების პრიმატების შეხვედრა, რომელიც იერუსალიმის პატრიარქი თეოფილე III მოიწვია.
მოგვიანებით, კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ბართლომემ წერილი გაუგზავნა იერუსალიმის პატრიარქს თეოფილე IIІ- ს, რომელშიც მან ემოციურად გამოხატა უკმაყოფილება ამანის პრიმატების შეხვედრის გამო.